Kultura

Stowarzyszenie Kibiców Sandecji zorganizowało 9 maja 2012 projekcję filmu o NSZ "Kadry" w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Stowarzyszenie Kibiców Sandecji korzystając z zezwolenia reżysera filmu zorganizowało projekcję w/w filmu o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Miejscem projekcji była sala w sądeckim ratuszu. 9 maja o godzinie 18:00 rozpoczęto wyświetlanie I oraz II części. Następnie po kilkunastominutowej przerwie ostatniej, III części.

Całe wydarzenie honorowym patronatem obejmuje Prezydent Miasta Nowy Sącz Ryszard Nowak oraz Poseł Ziemi Sądeckej Piotr Naimski.

 

Film jest opowieścią o tej części Żołnierzy Wyklętych, która wywodziła się z obozu narodowego II RP. Dokument podzielono na trzy godzinne części:

"Konspiracyjne Wojsko Polskie" - kolejne spotkanie z cyklu Żołnierze Wyklęci w Dyskusyjnym Klubie Filmowym.

Spotkanie odbędzie się we Wrocławiu w dniu 26 kwietnia (czwartek), o godzinie 18.00, do sali konferencyjnej nr 210, przy placu Dominikańskim 6. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

W programie m.in.:
- film Aliny Czerniakowskiej "Czy warto było tak żyć" - o kpt Stanisławie Sojczyńskim ps. "Warszyc";
- spotkanie z Żołnierzami Wyklętymi - mjr Ryszardem Jabłońskim oraz mjr Ryszardem Zielonką - oficerami KWP;
- dyskusja.

 

W KWP znalazło się wielu żołnierzy z NSZ. Szef wywiadu w II Komendzie KWP był podczas okupacji niemieckiej oficerem NSZ z Komendy Okręgu NSZ Częstochowa.

Teatr Nie Teraz otwiera najnowsze rozdziały historii naszej ojczyzny. Spektakl - opowieść o Armii Wyklętej.

 

Pokazy premierowe odbędą się w jednym z najbardziej znanych miejsc kaźni okupacji niemieckiej, następnie okresu stalinowskiego i późniejszego – w więzieniu mokotowskim. To tu także trafiali żołnierze Armii Wyklętej, męczeni i mordowani z rozkazu budowniczych nowego, komunistycznego świata, w którym nie było miejsca dla „zaplutych karłów reakcji”.

 

Scenariusz i reżyseria: Tomasz A. Żak
Aktorzy: AGNIESZKA RODZIK (Lilka); EWA TOMASIK (Helena); MAGDALENA ZBYLUT (Danusia); ŁUKASZ KRZEMIŃSKI (Konrad); PRZEMYSŁAW SEJMICKI (Janek)
Czas: 21 i 22 kwietnia
Miejsce: Warszawa, Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, ul. Rakowiecka 37

 

Powracają bohaterowie zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski, setki nazwisk i pseudonimów. Wśród nich ci, o których pamięć już udało się przywrócić (Pilecki, Szendzielorz, Kuraś, Siedzikówna) oraz ci, którzy o tę pamięć wciąż wołają. Choćby Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, zamordowany w czasie SB-eckiej obławy w roku 1963… Historia żołnierzy zdradzonych i wyklętych trwa.

Z dr Wojciechem J. Muszyńskim, autorem wydanej przez IPN książki „Duch Młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934–1944” rozmawia Mateusz Rawicz.

Pałkarze z ONR – taki stereotyp utrwalił się w okresie PRL, czego przykładem był film „Zezowate szczęście”. Czy może być coś ciekawego dla historyka w historii takiej organizacji?

Cechą stereotypów jest to, że mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Propaganda PRL uczyniła wiele, aby zohydzić tę formację polityczną. ONR to był przez komunistów i lewicę szczególnie znienawidzony. O pałkarstwie jeszcze powiem, warto jednak zwrócić uwagę na sentencję „jest ONR-u spadkobiercą partia”, która wydaje się dominować nad tym tematem. Wielu ją cytuje, jednak mało kto rozumie jej sens.

 

Miłosz miał bowiem na myśli kilku swoich kolegów z Wilna na czele z Putramentem, którzy w latach 30. z endeków przedzierzgnęli się w komunistów. Fakt, że nie mieli nic wspólnego z ONR nie miał dla niego specjalnego znaczenia – chodziło o rzucenie na PZPR najgorszej w jego mniemaniu inwektywy. Bo nazwę ONR lewica traktuje jako inwektywę wobec wszystkich politycznych przeciwników – rzucając ją jednym tchem z epitetami w rodzaju „faszystowski” czy „rasistowski”. Do tej pory było to łatwe, bo mało kto zdawał sobie sprawę czym był ONR i kto do niego należał. Mam nadzieję, że wydanie przez IPN mojej książki „Duch Młodych” utrudni takie pseudointelektualne harce.

Pokaz roboczej kopii filmu reż. J. Zalewskiego "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w Lublinie

Czas: 29.02.2012, godz 17:00

Miejsce: Collegium Maius Akademii Medycznej w Lublinie, ul. Jaczewskiego 4

Organizatorzy: Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, SKOK Stefczyka.

 

Pokaz odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Radu Miasta Lublin Piotra Kowalczyka. Pokaz jest częścią akcji "Ratujmy Roja", która ma doprowadzić do zakończenia produkcji filmu. Po pokazie i spotkaniu z twórcami będzie można przekazać darowiznę na dokończenie filmu o "Roju".

Strona filmu: historiaroja.pl. WSTĘP WOLNY.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie reż. Jerzego Zalewskiego z dnia 6 lutego 2012r. w sprawie produkcji filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. "Rój", żołnierzu NSZ i NZW.

 

Szanowni Państwo. Jestem reżyserem i producentem filmu „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać”. Sytuacja zmusza mnie prosić Państwa – internautów i czytelników gazet, a zwłaszcza tych z Was, którym na sercu leży wolność wypowiedzi – o pomoc w dokończeniu mojego filmu.

 

Film ten powstaje wyłącznie dlatego, że przez chwilę zaistniała w Polsce IV RP, a jest zagrożony, ponieważ trwała zbyt krótko. Jednak po 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku dramatycznej rozbieżności między oficjalną fasadą a sumieniem Polaków, powstał drugi obieg kultury i determinacja w obronie tożsamości narodowej. Wierzę, że ta determinacja zmobilizuje Państwa do wzięcia udziału w powstaniu filmu „Historia Roja” o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Graffiti o żołnierzach wyklętych z NSZ znajduje się na jednej z betonowych płyt, która jest częścią placu zabaw na jednym z osiedli w Warszawie.

Płyta jest tuż przy wejściu na plac zabaw. Graffiti pojawiły się w zeszłym roku. Na osiedlu jest kilka takich płyt, wszystkie zostały pomalowane z obydwu stron. Przeważają oryginalne motywy Legii. Ten jeden jest treści historycznej. Autorem rysunku jest Warsaw FanaticS (WFS) - grupa kibiców Legii Warszawa, którzy za pomocą graffiti sławią swój klub, upamiętniają ważne wydarzenia historyczne oraz malują graffiti skierowane dla najmłodszych dzieci.

 

Graffiti WFS, praca 129

Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej organizuje już trzeci panel z cyklu "Jakie elity dla Rzeczypospolitej?"

Tym razem sesja dotyczy tematu "Żołnierze Wyklęci - wojna domowa czy powstanie narodowe?". Moderatorem spotkania jest prof. Jan Żaryn. Panel odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 17.12.2011r.  o godz. 11.00 w Hybrydach przy ul. Złotej 9 w Warszawie.

Paneliści:
Tadeusz Płużański jr, Piotr Semka, Bronisław Wildstein, Wiesław J. Wysocki, Jerzy Zaleski, Piotr Zaremba, Leszek Żebrowski.

Goście specjalni:
Anita Borodzicz-Smolińska, Adam Broński, Marek Dziemieszkiewicz, Marek Franczak, Andrzej Filipkowski, Jadwiga Obrębalska, Stanisław Olesiak, Andrzej Ostromecki, Barbara Otwinowska, Zofia Pilecka-Optułowicz, Witalis Skorupka, Jerzy Skorupiński, Anna Teske.


Miasto Radomsko i Stowarzyszenie Miejski Teatr Źródło zachęcają do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości poprzez spektakl "Do winy się nie poczuwam..."

Miasto Radomsko i Stowarzyszenie Mmiejski Teatr Źródło, działający w OSP Kinema w Radomsku, zachęcają do uczczenia 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez jedyny spektakl historyczny poświęcony tej tematyce, który zdobył referencje Łódzkiego i Katowickiego Oddziału IPN pt. „Do winy się nie poczuwam…” - dramat w VII aktach o Konspiracyjnym Wojsku Polskim - od momentu zawiązania po proces dowództwa KWP w Łodzi.

 

Termin: 11.11.2011 r. godzina 16.00 w OSP Kinema w Radomsku.

WSTĘP WOLNY!

Historyczne miejsce – historyczny spektakl. Zgłębiaj z nami najnowszą historię naszego miasta!

 

W KWP znalazło się wielu żołnierzy z NSZ. Szef wywiadu w II Komendzie KWP był podczas okupacji niemieckiej oficerem NSZ z Komendy Okręgu NSZ Częstochowa.

Ruszyła oficjalna strona filmu Jerzego Zalewskiego pt. "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

Adres strony: www.historiaroja.pl

Na stronie są zdjęcia z planu filmowego, zwiastun, informacje o filmie, wywiad z reżyserem i artykuły prasowe o "Roju" oraz o filmie o nim.

 

http://www.youtube.com/watch?v=zVvprm7Lkz4