Kultura

"Moje bohaterki przeszły przez piekło i nie dały się złamać "– o konspiratorkach z NSZ z pisarzem Wacławem Holewińskim rozmawia Mateusz Rawicz.

„Opowiem Ci o wolności” to kolejna Pańska powieść dotycząca Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego…

Po „Lamencie nad Babilonem” i „Nie tknął mnie nikt” to moja trzecia książka dotycząca tego tematu. W pierwszej opowiedziałem losy Tadeusza Danilewicza, Komendanta Głównego NZW, a w drugiej dzieje kapitana Jana Morawca.

 

Niewiele brakowało, a „Lament nad Babilonem” nie ujrzałby światła dziennego…

Zacząłem pisać doktorat o Tadeuszu Danilewiczu, zamiast monografii wyszła z tego moja pierwsza powieść i przyjaźń z niedoszłym promotorem, śp. prof. Pawłem Wieczorkiewiczem.

Relacja z IV edycji fabularnej gry miejskiej Tarnów'46, która odbyła się 27 października 2012 roku.

Tarnów'46 - fabularna gra miejska oparta na historii antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956. Fabułę oparto na historii Bolesława Pronobisa ps. "Ikar", który po ucieczce z tarnowskiego więzienia działał w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych.

 

http://www.youtube.com/watch?v=eoodMRO1_h8

Wiersz "Szaniec" został stworzony we wrześniu 2012 w związku z atmosferą 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

Inspiracją autorki wiersza był film "Chłopcy wychodzą z lasu".

 

Szaniec

Najdonośniej drwina pada z ust nabrzmiałych lekceważeniem
Z ust samozwańców obozujących na gruzach Krainy
Strzałom bliskie wybuchy nienawidzącej wszechrzecz śliny

Wychodzimy z lasu w nagie pola, na które rzucają cienie
Dęby krzyżowe na sosnach
I wyciągają korzenie jako ręce spod ziemi, tych w lesie
My za to wierzymy Bogu, kiedy każe padać na wznak
Przed ostatnim oddechem lasu,
Póki nie giniemy

W dniach 13-15 września 2012 roku w gdyńskim Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbędzie się IV festiwal filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 13 filmów związanych z tematyką losów „Żołnierzy Wyklętych” i okresu „Solidarności”. Nowością IV edycji będzie pokaz pozakonkursowy zagranicznych filmów dokumentalnych, z Czech, Danii czy USA. W ramach przeglądu zaprezentowane będą filmy przedstawiające spojrzenia reżyserów innych narodowości na zbrodnię katyńską. Gościem festiwalu będzie m. in. Lisbeth Jessen, duńska reżyserka.- „Brakowało nam pokazania w jednym miejscu filmów, odnoszących się do tematyki najnowszej historii Polski. Brakowało również miejsca, gdzie razem z historykami możemy prowadzić dyskusje na temat opowiadania historii językiem filmowym. Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym” - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyr. festiwalu NNW.

Pierwszy powakacyjny pokaz spektaklu pt. "Wyklęci" 17 września w Malborku.

Czas i miejsce: 17 września 2012, godz. 12.30; Zamek Malbork.

Scenariusz i reżyseria: Tomasz A. Żak
Aktorzy: Agnieszka Rodzik (Lilka); Ewa Tomasik (Helena); Magdalena Zbylut; (Danusia); Łukasz Krzemiński (Konrad); Przemysław Sejmicki (Janek).

 

Opowieść o bohaterach zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski. O tych, których pamięć już udało się przywrócić (Pilecki, Szendzielorz, Kuraś, Siedzikówna) oraz wszystkich, którzy wciąż  jej wołają.

 

 

20 września 2012, w 70. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych zostanie zaprezentowany mural poświęcony NSZ.

Liczba ścian zajętych przez malarstwo wielkoformatowe na gdańskiej Zaspie osiągnęła 39 wielkoformatowych malunków. Jeszcze w tym roku pojawi się kolejna praca, przygotowana przez Michała Węgrzyna z Wrocławia, pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Na ścianie bloku przy. ul. Nagórskiego 11C w Gdańsku powstanie mural dedykowany Narodowym Siłom Zbrojnym z okazji 70-lecia powstania NSZ.

 

Mural "70-lecie Narodowych Sił Zbrojnych" ma zostać ukończony 20 września. Wtedy odbędzie się wspólny wernisaż dyptyku w "Hołdzie malarstwu polskiemu" i pracy poświęconej Narodowym Siłom Zbrojnym. Zaspa jest dzielnicą wyjątkową, bo liczba tamtejszych wielkoformatowych malowideł na ścianach bloków należy do największych kolekcji murali w Europie.

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie ogłasza I ogólnopolski konkurs fotograficzny "Żołnierze wyklęci. Historia , która mnie porusza".

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 24 roku życia. Celem konkursu  jest upamiętnienie miejsc, postaci, pamiątek, symboli, tablic, pomników związanych z historią losów Żołnierzy Wyklętych. Za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia, organizatorzy chcą zatrzymać w kadrze ślady pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

 

I IDEA PROJEKTU Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz

Żołnierze Wyklęci. Nazywano ich „bandytami”, „zaplutymi karłami reakcji”, „faszystami” i „wrogami demokracji”. Ginęli w walce. Byli podstępnie zabijani, a przecież walczyli o Polskę niepodległą, wolną.

W  68. rocznicę śmierci poetów Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego odbędzie się spotkanie poświęcone Ich pamięci.

Spotkanie odbędzie się 16 sierpnia 2012 r. (czwartek), godz. 18.00; w Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Organizatorzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Norbertinum Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia.

 

W programie:
- promocja książki "Leon Zdzisław Stroiński, Chmura. Portret poety"
- prezentacja filmu "Ślady - Leon Zdzisław Stroiński",  scen. i reż. Hanna Zofia Etemadi
- pokaz pamiątek i rękopisów Poetów


Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński są uważani za najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, współredagowali jedyne czasopismo literackie w czasie okupacji niemieckiej "Sztuka i Naród".

Dnia 20 czerwca 2012 odbył się konkurs plastyczny w Szkole Podstawowej nr 24 w Lublinie pt.: "Narodowe Siły Zbrojne wczoraj i dziś".

Organizatorzy: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie oraz Związek Żołnierzy NSZ. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować techniką dowolną plakat pt. "Narodowe Siły Zbrojne wczoraj i dziś". W konkursie wzięło udział ok. 25 uczniów z różnych klas.

 

Wstępem do pracy były krótkie prelekcje Honorowego Prezesa ZŻNSZ dr Bohdana Szuckiego i Sekretarza ZG ZŻNSZ Karola Wołka, czym były Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz czym obecnie zajmuje się Związek Żołnierzy NSZ. Uczniowie obejrzeli także film dokumentalny IPN pt. "Zbrodnia w leśnym uroczysku" o komunistycznym ludobójstwie na żołnierzach NSZ z oddziału Henryka Flamego ps. "Bartek".

Dnia 4 czerwca w Olsztynie odbędzie się pokaz filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Czas i miejsce: 4 czerwca 2012, godz. 18.00; Olsztyn, ul. Kołobrzeska 32, Klub muzyczny „Nowy Andergrant”.

 

Pokaz odbędzie się z inicjatywy Ewy i Piotra Duczymińskich oraz Mariusza Balaka, współwłaściciela klubu „Nowy Andergrant”. Pokaz organizowany jest w ramach akcji „Ratujemy Roja”. Spotkanie uświetni swoją obecnością Wojciech Żołądkowicz, odtwórca jednej z głównych ról - Bronisława Gniazdoskiego ps. ”Mazur”, który towarzyszył „Rojowi” aż do śmierci. WSTĘP WOLNY!

 

Film jest wersją roboczą, z braku środków finansowych nie może zostać ukończony, dlatego zapraszamy osoby zainteresowane wsparciem.