Kultura

Wiersz Katarzyny Muszyńskiej poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Autorka napisała w liście: ""Nie martwcie się, wiosną chłopcy pójdą do lasu" - to zdanie, które chyba do samej śmierci bardzo często wypowiadała moja, niepoznana niestety, ciotka. Wiem tylko, że pomagała Żołnierzom Wyklętym."

 

A wiosną chłopcy pójdą do lasu

 

A wiosną chłopcy pójdą do lasu
I inaczej posieje czas
Na krzakach jeżyn wyrosną granaty
Wilki paszcze otworzą rozdarte
I psy gończe znów puszczą w las

Koncert "Ku Twojej Pamięci Witoldzie Pilecki" rapera Tadka w asyście chóru i krakowskiej orkiestry symfonicznej Passionart.

Wydarzenie odbędzie się w ramach trasy koncertowej "Burza 2014" oraz Łódzkiego Tygodnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 19.05-25.05.2014 r.

 

Organizatorzy: Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego

 

Data: 19.05 (poniedziałek). Godzina: 19.00-21.00. Miejsce: ul Żubardzka 2A, Łódź, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej. Koszt biletu wynosi 18 zł w promocji z płytą Tadka.Cena obejmuje wejściówkę oraz do wyboru jedną z dwóch patriotycznych płyt Tadka "Niewygodna Prawda", lub "Niewygodna Prawda cz. II". Dla osób, które są już posiadaczami wymienionych albumów zamiast płyty przewidziane mamy wpinki z symbolem Polski Walczącej. Kontakt w sprawie biletów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską i Leszkiem Żebrowskim na temat książki "Legion" o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.

Spotkanie autorskie odbędzie się 26 października 2013 r. o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji Republikańskiej przy ul. Nowy Świat 41 w Warszawie.

 

Więcej o książce "Legion" o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.

Dnia 25 października 2013 r. w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego odbędzie się koncert zespołu Maleo Reggae Rockers oraz kilkunastu wokalistek śpiewających utwory z płyty „Panny Wyklęte”.

Cena biletu 15 zł.

Płyta „Panny Wyklęte” - projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, która chcąc oddać hołd Żołnierzom Wyklętym zaprosiła Darka Malejonka z zespołem Maleo Reggae Rockers i niezwykłe polskie wokalistki do zrobienia tego, co tylko prawdziwi artyści potrafią. W każdej płycie unikatowy tatuaż „INKA”.

Cena płyty: 31.99 zł.

 

http://www.youtube.com/watch?v=QvqLy88OPJ4

12 maja 2013, w wigilię urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, odbył się w krakowskiej Sarmacji koncert w wykonaniu Towarzystwa Michała Archanioła.

W taki oto sposób kilkadziesiąt osób świętowało 112. rocznicę przyjścia na świat jednego z najwspanialszych polskich bohaterów - harcerza, ochotnika wojny o niepodległość 1918-1921, żołnierza Tajnej Armii Polskiej, "ochotnika do Auschwitz", powstańca warszawskiego walczącego w kompanii "Warszawianka" NSZ, dobrego gospodarza, który nie tylko podźwignął z ruiny własny majątek, ale również aktywnie działał społecznie.

 

- Witold Pilecki to nie tylko "ochotnik do Auschwitz". To postać wielowymiarowa. Dla mnie, istotniejsze od dokonań wojennych tego bohatera, jest to, jakim był człowiekiem. A człowiekiem był wspaniałym! Z jego życia bije autentyczne dobro. Wystarczy wczytać się w listy, które pisał do swoich dzieci... - mówił podczas koncertu Dawid Hallmann.

12 maja 2013 o godzinie 19.01, w Pubie Sarmacja w Krakowie (Św. Tomasza 8) odbędzie się koncert z okazji 112. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego.

Na scenie wystąpi Towarzystwo Michała Archanioła, które zagra i zaśpiewa zapomniane pieśni wyciągnięte z XIX-wiecznych śpiewników. Nie zabraknie również utworów lidera grupy - Dawida Hallmanna. Bardzo możliwe, że razem z TMA zagra również Mariusz Goli (znany na YouTube jako "amazing guitarist from Poland") - niezwykle utalentowany gitarzysta z Górnego Śląska. Nagrania z jego ulicznych występów cieszą się bardzo dużą popularnością. Połączenie jego instrumentalnych zdolności ze starymi pieśniami z pewnością będzie czymś niezwykłym.

 

"Koncert urodzinowy" jest częścią większej kampanii upamiętniającej Witolda Pileckiego, która została zainicjowana przez Fundację Tradycji Miast i Wsi. Jednym z jej elementów jest akcja "1000 kartek na urodziny Rotmistrza". Zakłada ona wysłanie tysiąca pocztówek z wizerunkiem bohatera do osób, które się ich nie spodziewają. Podczas koncertu będzie można przyłączyć się do akcji.


Wydarzenie na facebook'u.

Fundacja Niepodległości organizuje w dniach 12-13 kwietnia retrospektywę Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Festiwal odbędzie się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a w Lublinie.


W ramach retrospektywy zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły nagrody w zeszłorocznej, czwartej już, edycji Festiwalu:
- zdobywca "Złotego Opornika" - film Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha "Okruchy rozbitego dzbana",- film wyróżniony Nagrodą im. Janusza Krupskiego - "Degrengolada w Teatrze Domowym" w reżyseri Marii Dłużewskiej,
- film Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym", który został wyróżniony na festiwalu.

 

Oprócz tego przewidziany jest pokaz filmu Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego pt.: "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim". Premierowe DVD z tym filmem jest dodatkiem do najnowszego numeru "Kwarty".

Projekt edukacyjny "Tropem Wilczym" o Bohaterach powstania antykomunistycznego.

Tropem Wilczym to projekt edukacyjny upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego podziemia tzw. "Żołnierzy Wyklętych". Mimo zakończenia wojny nie złożyli broni i walczyli z okupującymi Polskę sowieckimi wojskami i polskimi komunistycznymi kolaborantami. Celem projektu jest przybliżenie wiedzy o tych zapomnianych bohaterach przede wszystkim młodzieży, ale również studentom i osobom starszym.

 

Projekt obejmuje trzy działania:

W każdej grze można wygrać atrakcyjne nagrody: w tym iPady mini, iPody shuffle, oraz książki „Od niepodległości do niepodległości”.

Miasto nieujarzmione - marsz szlakiem powstania styczniowego.

Dnia 9 lutego przejdziemy przez Warszawę szlakiem powstania styczniowego. Chcemy, w 150 rocznicę największego z polskich powstań narodowych, przypomnieć o tym zrywie, jego bohaterach i ideałach jakie im przyświecały. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych objął marsz patronatem honorowym.


http://www.youtube.com/watch?v=UHxKpxnTlQI

 

Wydarzenie na facebooku

W 150. rocznicę powstania styczniowego odbędzie się ognisko powstańcze na Górze Gradowej w Gdańsku.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" zapraszają na ognisko powstańcze. Czas i miejsce: 26 stycznia, godz. 16.30.


Zbiórka o godz. 16.00 na Cmentarzu Garnizonowym przy pomniku dowódców Okręgu Wileńskiego AK oraz symbolicznych grobach Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk"


Ochotników do powstania -  w każdym wieku - prosimy o zabranie biało-czerwonej opaski lub flagi, menażki lub miski, łyżki, kija do pieczenia kiełbasy (jak kto może) i chleba. O grochówkę i kiełbasę zadba kwatermistrz oddziału.

 

Będziemy Śpiewać zapomniane pieśni powstańców Styczniowych i "wspominać" insurekcję. Razem z nami w kręgu ogniska zasiądą kombatanci: żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.