W dniu 10.09.2017 w Czerwonym Borze odbyła się piąta edycja „Grom Challenge”. Podczas tegorocznych zawodów Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wystawiła dwie ekipy w składach Marcin Mańka i Rajmund Flejmer oraz Leszek Brus i Bartłomiej Pieślak (gościnnie).

Bieg był wyczerpujący (ok. 25 km) i wymaga od uczestników wysokiej formy fizycznej a także wiedzy ogólnowojskowej, potrzebnej do wykonywania zadań podczas jego trwania. Nacisk kładziono również na udzielanie pierwszej pomocy.

W dniach 30 sierpnia-8 września 2017 r. odbył się obóz szkoleniowy Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Obóz został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej. Założeniem obozu było podniesienie umiejętności proobronnych uczestników zgrupowana.

Szkoleniowcami byli byli operatorzy jednostki wojskowej GROM 2305, byli żołnierze 6 Powietrznej Dywizji Powietrzno-Desantowej oraz instruktorzy z Sekcji-Sportowo Obronnej ZŻNSZ. Zajęcia odbywały się z podziałem na grupy, co umożliwiło skorzystanie ze wszystkich zajęć przez każdego uczestnika.

Prezentujemy pismo Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych do uczestników obozu szkoleniowego Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ, zorganizowanego dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szanowni Członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych!

Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do wielkości formacją wojskową polskiego Podziemia Niepodległościowego. Żołnierze konsekwentnie i bezkompromisowo walczyli zarówno z Niemcami, jak i Sowietami.

NSZ miał duży wkład w walkę całego podziemia o odzyskanie niepodległości. Dzięki swojemu wyszkoleniu i przygotowaniu Brygada Świętokrzyska przeszła cały szlak bojowy na końcu wyzwalając obóz dla kobiet w Holiszowie. Dużym bohaterstwem wykazał się Wywiad Zachód NSZ oraz Biuro Fałszerstw przy Dowództwie NSZ. Dzięki ciężkiej i żmudnej pracy członkowie Służby Cywilnej Narodu NSZ stworzyli dokładny plan przejęcia Ziem Zachodnich.

3 września 2017 roku na terenie gminy Wodynie odbyły się uroczystości uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Żołnierzy Wyklętych w Wodyniach. Pomnik upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z formacji NSZ - NZW, AK - WiN.

Na tablicy wymienione są niektóre nazwiska żołnierzy walczących w Wodyniach. Są to m.in. szer. Newelski, który należał do Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ oraz por. Stefan Kosobudzki ps. Sęk żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

20 sierpnia z okazji VII-Lecia stowarzyszenia Małopolscy Patrioci zorganizowali uroczystości w Bystrej Podhalańskiej. Tego dnia odbył się 3 Etap wydarzenia Bohaterską Drogą do Nieba, którego celem było wsparcie finansowe dla Domu Dziecka im. bł. Celestyny Faron.


Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
Sponsor: Euro-Trans Małgorzata Handzel Galeria Jordanowska Karczma u Lipy Karczma "Przykiec" www.trakdrew.pl, Trak-Pol Adam Gałka, Primo-Pizza, Trak-Drew Marcin Gałka

Patronat medialny: Portal 3droga.pl, Radio Kraków malopolscypatrioci.org powiatsuski24.pl Sucha24.pl Kronika Beskidzka TVP3 Kraków Narodowcy.net Głos24 Beskidzka24.pl
dzięki środków ze zbiórki publicznej "Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych".

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki środków ze zbiórki publicznej "Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych"

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Małopolski serdecznie zaprasza na uroczystości 70. rocznicy ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy".  Obchody odbędą się w dniach 16-17 września 2017 r. w Zakliczynie - Ruda Kameralna.

kpt Jana Dubaniowski "Salwa" był dowódcą oddziału partyzanckiego „Żandarmeria”, który  w latach 1945–1947 należał do najbardziej aktywnych jednostek partyzanckich antykomunistycznego podziemia w Krakowskiem. „Salwa” 27 września 1947 roku, poległ w walce z obławą UB.

 

Program uroczystości:

 

16 września, sobota

9:00 - 14:00  Edukacyjny Rajd Górski im. kpt Jana Dubaniowskiego "Salwy".
15:00 -15:30  Złożenie zniczy na grobie Kpt.Jana Dubaniowskiego "Salwy" w Zakliczynie przez uczestników rajdu. Uroczysty przemarsz na rynek miasta.

 W dniach 04-09 sierpnia 2017 roku odbyło się zgrupowanie Sekcji Sportowo-Obronnej przy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestnicy zgrupowania w uroczym miejscu koło Włodawy poznawali i doskonalili umiejętności związane z wojskiem i wojskowością. Zaznajomili się m.in. z budową karabinka AKMS, nauczyli się rozkładać i składać ten karabinek. Ponadto szkolono się z procedur zachowania się z bronią, postaw strzeleckich, pracy na mapie, szyków marszowych, bytowania i innych.

Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych organizuje obóz szkoleniowy w dniach 30 sierpnia - 8 września 2017 r. Przez większość czasu szkoleniowcami będą byli żołnierze GROM-u i jednostek specjalnych.
 
Obóz został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Plan obozu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – 30.08-8.09.2017 r.

 

Kontakt w sprawach uczestnictwa w obozie: Wojciech Rowiński, tel.: 510-252-105, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński zaprasza na uroczystości upamiętniające 71. rocznicę mordu dokonanego przez funkcjonariuszy UB i NKWD na żołnierzach Zgrupowania Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego kpt. Henryka Flame  „Bartka”. Uroczystości odbędą się 9 września w Starym Grodkowie.

 

Uroczystości objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy – „Żołnierzom Wyklętym”.

 

Obchody odbędą się na „Polanie Śmierci” w Starym Grodkowie, czyli na terenie przylegającym do byłego poniemieckiego lotniska wojskowego, gdzie we wrześniu 1946 roku, funkcjonariusze bezpieki zamordowali 30 żołnierzy NSZ VII Okręgu Śląskiego, którymi dowodził kpt. Henryk Flame.

 

Plan obchodów:

14 sierpnia 2017 r. odbył się "Przemarsz Czerwony Bór". Bitwa w Czerwonym Borze była jedną z największych bitew partyzanckich w rejonie podczas II wojny światowej. 23 czerwca 1944 r w kompleksie leśnym Czerwonego Boru około 250 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej zostało okrążonych i zaatakowanych przez około 5 tysięcy Niemców. Więcej o bitwie: http://4lomza.pl/index.php?wiad=39408


"Przemarsz Czerwony Bór" odbył się na trasie: wyruszyliśmy z Uśnik, gdzie miała miejsce bitwa 18.02.1946, przez Wierzbowo - miejsce zasadzki na oddziały UBP-MO-NKWD. Dalej przez Żebry Kolonia - siedzibę Kazimierza Żebrowskiego "Bąka".