GRH NSZ

Dnia 28 lutego w wigilię Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się koncert pieśni patriotycznej w warszawskim lokalu Cafe Niespodzianka.

Gośćmi honorowymi, którzy zaszczycili nasz koncert byli: Prezes Związku Narodowych Sił Zbrojnych Zbigniew Kuciewicz oraz Żołnierz NSZ i uczestnik powstania warszawskiego – Zbigniew Natanson. Koncert współorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy.


Wykonawcami byli:
Magdalena Korzeniewska - wokal
Paweł Żebrowski - wokal i gitara
Andrzej Biernacki – gitara.

W dniu 3-go maja reprezentacja GRH NSZ wzięła udział w oficjalnych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Święto, które powinno być radosne i gromadzić tłumy narodu, a jego obchody powinny być huczne i wzniosłe, okazało się wielką klapą. Zacznijmy jednak od początku. Zgodnie z prośbą naszych kombatantów z Narodowych Sił Zbrojnych wystawiliśmy poczet sztandarowy Zarządu Głównego NSZ.

 

Dostaliśmy informację, że o godzinie 8.30 jest zbiórka na Placu Zamkowym. Przybyliśmy kwadrans przed czasem, a na miejscu nic się nie dzieje z wyjątkiem rozstawiania się TVP i kręcących się w kółko kilku harcerzy. Po zapytaniu się kilku dziarsko wyglądających panów ze słuchawkami w uszach, gdzie zbierają się poczty sztandarowe, otrzymaliśmy odpowiedź, że nikt nic nie wie.

W czwartek 11 kwietnia 2013 r. członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych uczestniczyli w Piasecznie w uroczystościach 73. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Na miejscowym cmentarzu, pod Pomnikiem Katyńskim, upamiętniającym mord na polskich oficerach oraz kaźń Polaków w Związku Sowieckim, zebrali się przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci, uczniowie oraz mieszkańcy Piaseczna i okolic. Wszyscy przybyli, aby oddać hołd rodakom, którzy przeszli przez piekło wywózki na Syberię i sowieckich łagrów oraz zginęli z rąk oprawców z NKWD.

 

Rekonstruktorzy spod znaku jaszczurki pod dowództwem kombatanta NSZ por. Władysława Sieradzkiego wystawili poczet ze sztandarem Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Na początku uroczystości zebrani odśpiewali hymn narodowy, po czym obecny na miejscu duszpasterz odmówił liturgię słowa oraz modlitwę w intencji poległych i pomordowanych, a por. Sieradzki modlitwę żołnierzy NSZ. Następnie pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. W dalszej części obchodów miały miejsce przemówienia przedstawicieli lokalnych władz. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim.

 

"Florian"

Udział GRH NSZ w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wołominie i w Warszawie

W piątek 1 marca odbywały się w całym kraju obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego i uczestników powstania antykomunistycznego lat 1944-1963 odbyły się także w Wołominie i w Warszawie.

 

Brali w nich udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych. W pierwszym z wymienionych miast uroczystości zostały zorganizowane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Dutkiewicza i Burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara oraz pod Patronatem Honorowym Posła na Sejm Jacka Sasina.

Sobotnie letnie przedpołudnie… Czasami czuje się lekki podmuch wiatru, co pozwala lżej odetchnąć.

Niewielka grupa schodzi w niewielkie zagłębienie terenu. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to trzy wielkie krzyże, ustawione jeden obok drugiego… „Jak na Golgocie…” to skojarzenie nasuwa się niemal natychmiast. Skojarzenie jest jak najbardziej na miejscu, znajdujemy się na cmentarzu palmirskim, jednym z wielu miejsc, które można nazwać „Golgotą Polską”.

 

Cisza panująca na cmentarzu jeszcze bardziej potęguje obecność śmierci… Poza naszą 5-cioosobową grupą, nie ma tu nikogo. Rzędy krzyży, czasami mijamy macewę… Najczęstsza informacja o osobach spoczywających pod nimi to N.N. Personalia występują rzadko, ale to, paradoksalnie, pozwala zrozumieć ogrom tragedii z lat okupacji.

W poniedziałek 7.V.2012 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Wiesława Chrzanowskiego.

Podczas wojny walczył On w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, następnie zaś Armii Krajowej. Był uczestnikiem powstania warszawskiego oraz członkiem opozycji antykomunistycznej lat Polski ludowej. My, którzy rekonstruujemy formację Narodowych Sił Zbrojnych, szczególnie cenimy dzieło życia byłego marszałka Sejmu, był On bowiem osobą mocno związana z ideą obozu narodowego, która i nam jest bardzo bliska.

 

Prof. Chrzanowski stanowił przykład wielkości oraz patriotyzmu, pozostając zawsze wrażliwym  i otwartym na drugiego człowieka. Ukazywał własną postawą, jak istotne było dzieło wychowania w czasach II RP, wywodząc się z pokolenia, które poniosło tak znaczącą ofiarę podczas trudnych lat wojennych i powojennych. Chcielibyśmy podkreślić, iż swoje przekonania staramy się budować na fundamentach i wartościach moralnych zbliżonych do tych wyrażonych życiem Wiesława Chrzanowskiego.

W piątkowe popołudnie 13 kwietnia 2012 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie została odprawiona msza święta za duszę śp. Barbary Szendzielarz.

Barbara Szendzielarz zmarła 30 marca br. w wieku 73 lat w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. Pragnęła spocząć u boku swego ojca, którego symboliczna mogiła znajduje się na Powązkach Wojskowych. Spełnienie Jej ostatniej prośby stało się możliwe dzięki ofiarności wielu ludzi, przy pomocy których udało się zgromadzić odpowiednie środki finansowe. Szczególne podziękowania należą się Pani Posłance na Sejm RP Małgorzacie Gosiewskiej, która zaangażowała się w organizację oraz odpowiednią oprawę uroczystości pogrzebowych.

 

Nabożeństwo żałobne w katedrze jak i następujące po nim złożenie urny z prochami do grobu na Powązkach Wojskowych zgromadziły wiele osób, które wraz z rodziną chciały oddać zmarłej ostatni hołd. Między innymi obecni byli parlamentarzyści reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, gimnazjaliści oraz członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych odtwarzających żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego. Wśród tych ostatnich nie zabrakło przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych. Rekonstruktorzy spod znaku „Jaszczurki”, zarówno po cywilnemu jak i w mundurach, złożyli kwiaty oraz wystawili poczet sztandarowy Narodowych Sił Zbrojnych.

XII Okręg Podlaski ZŻNSZ w Siedlcach może pochwalić się powołaniem do życia, jako jedną ze swoich form działalności, Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych „Podlasie”.

W swych szeregach skupia ona członków XII Okręgu i sympatyków idei NSZ. Swoją działalność grupa zainaugurowała w Siedlcach podczas lokalnych obchodów rocznicy napaści sowietów na Polskę 17.09.2011 oraz następnego dnia podczas obchodów w Domanicach niedaleko Siedlec.

 

11.11.2011r – Gra z KSM

Nasza grupa wraz z Siedleckim KSM i ZHR przygotowała i przeprowadziła grę miejską, w której uczestniczyła młodzież siedlecka i z okolicznych powiatów.

„Lewa!”, „lewa!” niosło się nad kolumną podążającą ulicami Warszawy w deszczowy czwartkowy wieczór 1 marca 2012 r.

To rekonstruktorzy ubrani w historyczne polskie mundury, w sumie około 30 ludzi, maszerowali przez stolicę, aby w Narodowy Dzień Pamięci oddać hołd „Żołnierzom Wyklętym”. Wspomnianym mianem określa się żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego, między innymi takich formacji jak: Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne czy Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę z narzuconym przez Sowietów reżimem komunistycznym.

 

Warszawskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane przez społeczny komitet zrzeszający kilkanaście różnych organizacji i środowisk. Zaplanowano, że poszczególne grupy zgromadzą się o godzinie 17 w określonych miejscach stolicy, związanych z historią „Żołnierzy Wyklętych”, aby uczcić pamięć bohaterów. Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy, która wzięła udział w opisywanych obchodach, o umówionej porze obsadziła honorowy posterunek na rogu Al. Ujazdowskich i ul. Koszykowej, gdzie na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się tablica memoratywna upamiętniająca tysiące Polaków więzionych, torturowanych i zamęczonych w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.

W dniu 30 marca 2012r Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ spotkała się z dość dużą grupą młodych dziewcząt, a dokładnie z harcerkami.

 

Po opowiedzeniu, czym się zajmujemy, pokazaliśmy dziewczynom zdjęcia z naszych wypraw i przygód. Specjalista historyczny naszej grupy kolega Michał Gruszczyński ps. Gruszka przedstawił kilka interesujących faktów z czasów II Wojny Światowej. Dla Hufca były to nowe informacje, dlatego też słuchały z zaciekawieniem. Opowiadał on głównie o Narodowych Siłach Zbrojnych oraz Armii Krajowej, poruszył także pokrótce czyny kilku bohaterów oraz bohaterek z tamtych czasów.

 

Ciekawostką był również pokaz broni rekonstrukcyjnej. Poruszenie nastąpiło, gdy kolega Hubert z ogromem energii i bardzo szczegółowo opowiadał o działaniu tej broni oraz pokazywał, w jaki sposób można jej używać. Spotkanie przebiegło bardzo pozytywnie. Mamy nadzieję, że dziewczyny nie przestraszyły się rosłych mężczyzn w mundurach i już wkrótce zaproszą nas na kolejne spotkanie!

 

Joanna ps. "Maryla"