Wydawnictwa

Ukazał się nowy 19/20 numer Pisma Społeczno–Historycznego "Glaukopis".

Pismo ukazuje się już ósmy rok, ma charakter naukowy i poświecone jest mało znanym zagadnieniom najnowszej historii powszechnej i Polski, politologii, okazjonalnie także literaturze i historii sztuki.

 

W dziale „Dokumenty” zamieszczone są trzy różne materiały archiwalne:

- raport wysokiej rangi funkcjonariusza SS, przedstawiający statystyczną stronę zagłady ludności żydowskiej w okupowanej przez III Rzeszę Europie,

- sprawozdanie podziemia narodowego o sytuacji w Polsce pod okupacją sowiecką w 1945 r.,

- rewelacyjną charakterystykę gen. Wojciecha Jaruzelskiego, sporządzoną przez płk. Ryszarda Kuklińskiego dla Centralnej Agencji Wywiadowczej USA.

 

W bieżącym numerze opublikowany został pamiętnik Borysa Sawinkowa, działacza partii socjal-rewolucjonistów z jego zmagań z bolszewikami podczas wojny domowej w Rosji 1917-1918 – wspomnienia zawierają także wątki polskie.

„W marszu i boju” to literacki reportaż z walk i codziennego życia żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Była to jedna z największych formacji partyzanckich na ziemiach polskich w 1944 r. W czasie trwających blisko pół roku działań na Ziemi Kieleckiej Brygada zlikwidowała kilkuset Niemców i Sowietów oraz członków podziemia komunistycznego, stanowiących awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Był to również jedyny oddział polskiego podziemia niepodległościowego, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców, zdołał pod koniec wojny wydostać się z kraju i połączyć z wojskami amerykańskimi gen. George’a Pattona.

 

Brygada Świętokrzyska to także jedyna jednostka partyzancka, której udało się zdobyć niemiecki obóz koncentracyjny (Holysov k. Pilzna) i uwolnić 1000 więzionych tam kobiet różnych narodowości, w tym wiele Polek i Żydówek.

Październikowy numer magazynu militarnego „Komandos” publikuje dwa interesujące teksty na temat Narodowych Sił Zbrojnych: "Egzekutor z NSZ" oraz "W hołdzie Wyklętym".

Militarny magazyn specjalny „Komandos” poświęcił swoją uwagę postaci Jerzego Nachtmana, żyjącego do dziś żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych dokonującego egzekucji na niebezpiecznych przedstawicielach okupacyjnego aparatu terroru. O jego inspirującej działalności pisze Mariusz Wójtowicz-Podhorski w tekście „Egzekutor z NSZ”. Drugim wartym uwagi tekstem jest artykuł Przemysława Czyżewskiego i Piotra Szalaty pt. W hołdzie Wyklętym, dotyczący powstałej niedawno Grupy Rekonstrukcji Historycznej Narodowych Sił Zbrojnych (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 601322669).

 

Zawartość październikowego numeru „Komandosa”:

W księgarniach pojawił się komiks pt. Piątka. Jest to opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna.

Szybko, po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski przemianowanej na Warthegau (Kraj Warty), podjęli działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i, przechodząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie.

Podczas pobytu w obozach Piątka dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się onow pieczołowicie przechowywanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też papież Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 r. podczas mszy beatyfikacyjnej 109 polskich męczenników II wojny światowej.

Scenariusz albumu napisany przez duet autorów: Tomasza Nowaka i Witolda Tkaczyka (m.in. 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi), stanowi adaptację scenariusza do filmu fabularnego, który w najbliższych latach zamierza zrealizować jego pomysłodawca – Artur Piotrowski. Nie znaczy to jednak, że komiks jest prostym przeniesieniem fabuły kinowej na papier, pojawiają się tu bowiem także wątki nowe, rozbudowane i nieco zmienione.

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się publikacja "Broszury konspiracyjne Stronnictwa Narodowego z lat 1939 - 1945". Wyboru i opracowania dokonał Mirosław Orłowski.

 

Spis treści :

 

Wstęp

I. WYDAWNICTWA CENTRALNEGO WYDZIAŁU PROPAGANDY STRONNICTWA NARODOWEGO (CWP SN)

Na drodze do wielkości

Zalety i wady charakteru narodowego

Cele i metody wychowania

Wytyczne programowe Ruchu Narodowego w Polsce (program Stronnictwa Narodowego)

Stanowisko Stronnictwa Narodowego

Stronnictwo Narodowe – dzisiaj

Wskazania narodowe

Nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego KUL wyszła oczekiwana praca autorstwa prof. Mirosława Piotrowskiego „Narodowe Siły Zbrojne na Lubelszczyźnie 1944-1947”.

NSZ na w tym regionie sformowały się na przełomie listopada i grudnia 1942 r., a od połowy 1944 r. stanęły przed nowym wezwaniem – aktywności w ramach tzw. „Polski Lubelskiej”. Zauważyć należy, iż na płaszczyźnie geopolitycznej oraz ideowej narodowcy od samego początku głosili koncepcje dwóch wrogów. Po przegranej narodowo-socjalistycznych Niemiec, zwróciły się przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, realizowanemu przez Związek Sowiecki wraz z „polskimi” komunistami.

Omawiana publikacja jest pierwszym monograficznym ujęciem dziejów Narodowych Sił Zbrojnych na tym terenie po II wojnie światowej (wcześniej M. Piotrowski  m.in. opublikował przyczynek do działalności Stronnictwa Narodowego – będącego w dużej mierze zapleczem politycznym NSZ: patrz. Stronnictwo Narodowe na Lubelszczyźnie w latach 1944-1947, [w:] Ojczyzna i Wolność. Prace ofiarowane Profesorowi Janowi Ziółkowi w siedemdziesiątą rocznicę urodzin , red. A. Barańska, W. Matwiejczyk, E. Ziółek, Lublin 2000 s. 603-623). Dzieje tej formacji z okresu niemieckiej okupacji też nie są do końca zbadane. Z tym tematem pierwszej połowie lat 90-tych zmierzył się Marcin Zaborski (patrz: Okręg Lubelski Narodowych Sił Zbrojnych, [w:] Narodowe Siły Zbrojne, Materiały z sesji naukowej poświęconej historii Narodowych Sił Zbrojnych, red. P. Szucki, Warszawa 1994, s. 179-237), który jedynie zarysował zagadnienie ukazując główne aspekty tego tematu. Praca Mirosława Piotrowskiego jest podzielona na dwie zasadnicze części: opracowanie oraz słownik zawierający 870 biogramów żołnierzy NSZ aktywnych po 1944 r. na badanym terenie.

"Życie i śmierć dla Narodu. Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat trzydziestych XX wieku pod redakcją Arkadiusza Mellera i Patryka Tomaszewskiego" - ten jesienny hit wydawniczy właśnie opuścił drukarnię.

Zamówienia 25zł plus 5 zł za przesyłkę prosimy kierować na poniższe maile : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Spis treści :

Wstęp

Narodowy-radykalizm w okresie międzywojennym – historia i zarys myśli politycznej

U genezy Obozu Narodowo –Radykalnego

Deklaracja Ideowa Obozu Wielkiej Polski [w:] Wytyczne w sprawach: żydowskiej, mniejszości słowiańskich, niemieckiej, zasad polityki gospodarczej, Warszawa 1932

Włodzimierz  Sznarbachowski , Nasz radykalizm, Akademik Polski, nr 2, 10 październik 1933 r.

Deklaracja Obozu Narodowo-Radykalnego, Sztafeta. Pismo Narodowo-Radykalne, nr 13, 15 kwiecień 1934 r.

Co każdy młody Polak wiedzieć powinien?, Warszawa 1932

Wytyczne w sprawach: żydowskiej, mniejszości słowiańskich, niemieckiej, zasad polityki gospodarczej, Warszawa 1932

W najnowszym numerze magazynu Templum Novum ukazał się 39-stronicowy komiks autorstwa Krzysztofa Burdona, Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Artura Suchana (rysunki) zatytułowany "Jedną nogą w grobie".


Sławomir Zajączkowski o projekcie:

"Historia, jaką opowiada komiks, jest w 100% fikcyjna. W odróżnieniu np. od "Łupaszki" 1939 i innych historycznych komiksów na rynku, zmyślone są wszystkie postacie i ich przygody. To kolejny głos w dyskusji o tym, jak można robić komiksy historyczne.

Fabularnie to historia grupki przyjaciół - oddziału NSZ kapitana Rury, który ma za zadanie ocalić Skarb Narodowy. Zadanie jest trudne, a droga daleka, bo wiedzie z Leśnej pod Białą Podlaską aż w Góry Świętokrzyskie. I czasem niekomfortowa, bo prowadzi m.in. przez warszawskie kanały. Nic w tym dziwnego, mamy wszak sierpień 1944 roku.

A w tle odbicia więźniów, słuchanie starych płyt, bieganie po dachach, wieczorki poetyckie, ciacho w cukierni, rozmowy o przyszłości, czyli "normalne" okupacyjne życie. Sporo humoru, trochę wzruszeń, trudnych wyborów... Graficznie czarno-biała ostra kreska w stylu modnych ostatnio graphic novels.

„Biuletyn IPN” nr 8–9 (79–80) sierpień-wrzesień 2007 został w całości poświęcony dziejom ruchu narodowego. Czytelnik znajdzie w nim artykuły o twórcach i wybitnych postaciach obozu narodowego, o rozwoju Stronnictwa Narodowego w kraju i jego losach na emigracji, a także o udziale narodowców w zmaganiach z okupantami i narzuconą Polsce władzą komunistyczną. Do „Biuletynu IPN” dołączona jest płyta DVD z programem i filmem dokumentalnym o Romanie Dmowskim. Zachęcamy do lektury (stron 200, cena 7, 50 zł).

W sprzedaży od 10 września 2007 r.

Spis treści:

WYDARZENIA

ROZMOWY BIULETYNU

  • Narodowcy – pierwsze pokolenie. Z Krzysztofem Kawalcem, Wojciechem Muszyńskim i Janem Żarynem rozmawia Barbara Polak

KOMENTARZE HISTORYCZNE

  • Wojciech Muszyński – Z dziejów Stronnictwa Narodowego (1928–1947)
  • Aleksandra Pietrowicz – Organizacja „Ojczyzna” 1939–1945
  • Rafał Sierchuła – Narodowe Siły Zbrojne (1942–1946)
  • Jolanta Mysiakowska – Komitet Legalizacyjny Stronnictwa Narodowego
  • Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski – Wolności za darmo nikt nikomu nie da
  • Jan Żaryn – Stronnictwo Narodowe we Francji (1939–1955)
  • Władysław Bułhak – Za co Dmowskiemu należy się pomnik?

Biuletyn Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Biuletynowi nadaliśmy tytuł, jaki nosił tygodnik konspiracyjny, wydawany od czerwca 1943 do lipca 1945 roku w Okręgu Lubelskim NSZ. Z tego wydawnictwa przejęliśmy też winietę. Na kolejnych podstronach przedstawiamy wszystkie numery naszego biuletynu.
W skład redakcji "Szczerbca" wchodzili: Anna Chybowska (nr 7-12), Marek Grzesiuk (nr 1, 4), Józef Krzyżanowski (nr 2), Anna Szucka (nr 2-4), Bohdan Szucki (nr 1-12), Piotr Szucki (nr 3-12), Jerzy Treliński (nr 8-12), Marcin Zaborski (nr 3), Leszek Żebrowski (nr 4-6) oraz Ania (nr 4-8) i Ola (nr 9-12).

W kwestii nabycia zeszytów "Szczerbca" prosimy kontaktować się z Redakcją "Szczerbca", e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Spis treści zeszytów Szczerbca: