Wydawnictwa

„Rycerze lasu” to pierwsza w Polsce książka o Żołnierza Wyklętych dla dzieci wydana w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dwóch bohaterów. Dwa opowiadania. Dwie przygody. Jedna historia powojennej Polski. Nie będzie tu smoków, księżniczek i czarów. Bohaterowie opowiadań – Franek i Bartek – zabiorą młodego czytelnika w podróż do prawdziwego świata. W tajemniczym lesie, dzieci zapomną na chwilę o komputerach i grach. Poczują zapach ogniska, usłyszą szum drzew, a na polanie zobaczą ich – leśnych partyzantów.

 

„Rycerze lasu” to literacki debiut Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły. Autorki, by przywrócić pamięć o zapomnianych bohaterach, zwracają się do najmłodszych. A swoją książkę dedykują kobietom, które z założeniem odświętnej sukienki czekały na koniec wojny… później do wyjścia z lasu.

W Łodzi IPN wydał album pt. "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956".

Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zapraszają na okolicznościowe spotkanie, w trakcie którego zaplanowano prezentację albumu IPN pt. "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956", a także pokaz zrealizowanego przez Oddział IPN w Łodzi filmu dokumentalnego, dotyczącego jednej z największych prowokacji, jaką Informacja Wojska Polskiego przeprowadziła wobec polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

 

Spotkanie poprowadzi dr Joanna Żelazko, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Zostaną przedstawione szczegóły ogólnopolskiego projektu badawczego „Śladami Zbrodni”, którego finałem jest album.

Opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r! Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci”.

 

Prof. dr hab. Ryszard Terlecki:

To jest książka o trzydziestu trzech dowódcach i ich żołnierzach, wybranych spośród wielu tysięcy uczestników ostatniego niepodległościowego powstania. Joanna Wieliczka-Szarkowa opowiada o ludziach, o których historia miała zapomnieć. Ale historia nigdy nie zapomina. A Polska dziś coraz mocniej upomina się o ich pamięć i sławę.

Promocja książki pt. "Masz rywalkę Polskę. Korespondencja Władysława Gałki (1949-1956)".

Dnia 25 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 w Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się promocja książki wydanej pod redakcją Jana Żaryna i Marii Kamykowskiej.

 

Są to głównie wspomnienia córki Władysława Gałki, działacza Stronnictwa Narodowego czasów wojny i powojnia, aresztowanego i wiezionego w czasach stalinowskich, a także jego więzienna korespondencja z Wronek i innych kazamatów do ukochanej żony oraz dwóch małych córeczek. Jedna z nich, Maria Kamykowska, jest główną autorką książki o ojcu i będzie obecna podczas promocji książki.

Ukazał się trzeci tom publikacji "Prasa Narodowej Demokracji” realizowanego w ramach projektu badawczego Wydziału Politologii UMCS.

Tym razem tematem publikacji są publicyści tego nurtu ideowego. Przywołano w niej główne postacie występujące w ruchu narodowym, ale w tle jest i sam ruch, jego struktury i oblicze ideowe. Szczególną uwagę zwracamy na artykuły dra Mirosława Orłowskiego poświęcone ks. Janowi Stępniowi oraz Tadeuszowi „Prus” Macińskiemu.

 

Spis treści:

Wprowadzenie (Ewa Maj)

Włodzimierz Mich: Publicystyka Jana Steckiego przed wyborami do I Dumy Państwowej

Lech Zdybel: Władysław Jabłonowski wobec idei narodowej literatury "z tezą" - wczesna publicystyka krytycznoliteracka (okres "Głosu" i "Przeglądu Narodowego")

Marian Mroczko: Publicystyka i działalność Stanisława Kozickiego na rzecz odbudowy państwa polskiego do 1919 roku

– Po wojnie w Oświęcimiu dalej mordowano Polaków – z Mateuszem Wyrwichem, dziennikarzem i autorem książek reportażowych rozmawia Mateusz Rawicz.

Czemu zdecydował się Pan na napisanie „W celi śmierci”?

Kiedy pisałem książkę „Łagier Jaworzno”, o obozie w Jaworznie, czyli o filii Auschwitz - wykorzystywanym po 1945 roku przez komunistów do więzienia Niemców, Ukraińców i Polaków - poznałem wielu ludzi skazanych na karę śmierci przez komunistyczne sądy, którym Bóg pozwolił dalej żyć. Uważałem, że to, co przeżyli trzeba przekazać innym. To, co działo się po 1945 r. było przecież straszliwą eksterminacją narodu polskiego. O tym mnóstwo ludzi nie wie albo… nie chce wiedzieć, bo musieliby coś z tą trudną historią zrobić.

 

Działalność obozu oświęcimskiego nie skończyła się w 1945 r.?

Po wojnie Oświęcim był obozem kierowanym przez NKWD. Później przez MBP. Do początku 1948 r. siedziało tam ponad 40 tysięcy ludzi. Wśród nich żołnierze AK oraz NSZ, których komuniści szczególnie nienawidzili.

W grudniu trafiła do księgarń najnowsza polska książka prof. Marka Jana Chodakiewicza „Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941 r. Prolog. Przebieg. Pokłosie”.

Jest to pierwsze naukowe opracowanie wydarzeń w podlaskim miasteczku Jedwabne latem 1941 r. Wnioski ze szczegółowych badań znacznie różnią się od tych, które propaguje Jan Tomasz Gross.

 

Dziesiątego lipca 1941 roku w Jedwabnem, niewielkim miasteczku, leżącym w powiecie łomżyńskim w województwie podlaskim, w północno-wschodniej Polsce, doszło do niewyobrażalnej zbrodni. (...) Sprawcami tego mordu byli niemieccy policjanci oraz samozwańczy „ochotnicy” spośród autochtonów, jak również zmuszeni do uczestnictwa w wypadkach, polscy, chrześcijańscy mieszkańcy miasteczka oraz okoliczni chłopi. Rola, liczba oraz stopień zaangażowania każdej z wymienionych grup pozostają nie do końca jasne.

 

Czy powszechny antysemityzm był jedynym czynnikiem determinującym zbrodnię? Czy miały na nią wpływ inne elementy, takie jak antykomunizm bądź chciwość? Antysemickie pobudki nie oznaczają automatycznie chęci popełnienia mordu i chociaż przed wojną zdarzały się sporadyczne przypadki przemocy wobec Żydów, żaden z nich nie miał miejsca w Jedwabnem podczas krótkotrwałej okupacji niemieckiej we wrześniu 1939 r. Dlaczego więc wydarzyły się one w lecie 1941? Czy nastąpiła jakaś istotna zmiana w relacjach polsko-żydowskich w trakcie okupacji sowieckiej pomiędzy październikiem 1939, a czerwcem 1941 roku? Czy polskie oskarżenia o rzekomy spisek „Żydów” z komunistami są prawdziwe?

W 25-tym numerze Myśli.pl jest wywiad Sylwestra Chruszcza z prof. Janem Żarynem "O IPN i żołnierzach NSZ" i relacja z uroczystości 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie.

Do Empików w całym kraju trafiło właśnie kolejne, 25 już wydanie kwartalnika "Myśl.pl", którego tematem przewodnim jest szeroko pojęta modernizacja naszego kraju.

 

Dokąd zmierza Polska? To pytanie pada coraz częściej. Trochę gorzej jest z wiarygodnym określeniem kursu, na którym się znajdujemy. Dla jednych ostatnie dwadzieścia trzy lata to czas zmarnowany. Inni przekonują, że jesteśmy symbolem sukcesu i to na europejską, a nawet światowa skalę. Jaka jest prawda? Jak zwykle odpowiedź na to pytanie pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy jednak zestaw faktów, opinii oraz informacji, które w tym mogą pomóc.

 

Bieżący numer to także prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Znajdziemy w nim między innymi wywiad z prof. Janem Żarynem, relację z 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz pierwszą część wywiadu, jaki z nestorem emigracyjnego ruchu narodowego, Albinem Tybulewiczem, przeprowadził Karol Wołek.

Powieść "Opowiem Ci o wolności" Wacława Holewińskiego o kobietach w konspiracji Narodowych Sił Zbrojnych.

"Opowiem ci o wolności" to historia „żołnierzy wyklętych”, ale tych rzadziej wspominanych – konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie.

 

Gdy we wrześniu 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los – w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się „Agatą” i „Platerówką”. Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej.

Promocja najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza "Myśli nowoczesnego endeka" na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Spotkanie odbędzie się 23 października 2012 (wtorek) w Nowej Auli w Gmachu Głównym KUL.

 

Organizator spotkania: Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej "Vade Mecum"

 

Patronat: Związek Żołnierzy NSZ Okręg Lubelski, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie, Kwartalnik Myśl.pl, Rebelia.pl, Radio Wnet, Miasto Studentów.