Wydawnictwa

Ukazał się 8 numer czasopisma "Historia Do Rzeczy" poświęcony Narodowych Siłom Zbrojnym.

TEMAT NUMERU
. 6 Piotr Zychowicz - Przeciw dwóm wrogom
. 10 Leszek Żebrowski - Żołnierze najbardziej wyklęci
. 14 Piotr Włoczyk - Trzej z NSZ
. 18 Sebastian Bojemski - Tajemnica śmierci „Kmicica”
. 21 Rafał Sierchuła - Rycerze Wielkiej Polski
. 24 Michał Wołłejko - Długi marsz Brygady Świętokrzyskiej
. 28 Marek Jan Chodakiewicz - „Żydożercy” z NSZ?

 

CZASY I LUDZIE
. 32 Damian Sitkiewicz - Bohaterka „Szańca”
. 34 Sławomir Cenckiewicz - Znikający grób Grzesia Wałęsy
. 38 Bryan Mark Rigg - Żydowscy żołnierze Hitlera

We wrześniu 2013 r. ukazał się nowy numer dwumiesięcznika "Polonia Christiana" poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

W gazecie znajduje się artykuł Leszka Żebrowskiego, opisujący przebijanie się prawdy o Żołnierzach Niezłomnych w czasach PRL-u. Krzysztof Gędłek w artykule "Odzyskiwanie pamięci" docieka, dlaczego współczesna młodzież często fascynuje się sylwetkami żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Jerzy Wolak przedstawia dramaty ostatnich żołnierzy drugiej wojny światowej, a Kajetan Rajski prowadzi wywiad z Andrzejem Pityńskim - synem Żołnierzy Wyklętych, porucznika Aleksandra Pityńskiego ps. "Kula" i podporucznik Stefani Pityńskiej "Perełki". Jarosław szarek opisuje historię księdza Władysława Gurgacza.

Spis treści.


Wydawcą dwumiesięcznika "Polonia Christiana" jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa. Aktualny nakład "PCh" to 27 tysięcy egzemplarzy, dostępny w salonach prasowych Empik, Ruch, Inmedio, Garmond, Kolporter.

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, połączone z premierą jego najnowszej książki pt. "Walka o prawdę. Historia i polityka" w Warszawie.

Książka została wydana pod honorowym patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i miesięcznika "wSieci Historii".

 

Spotkanie odbędzie się 3 października 2013 r. o godzinie 19:00 w Domu Rekolekcyjnym „Amicus” przy ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Żoliborski PiS oraz Stowarzyszenie KoLiber.

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.


O książce w wpolityce.pl

Ukazały się długo oczekiwane wspomnienia Prezesa Honorowego ZŻNSZ pt. "Narodowe Siły Zbrojne w moim życiu".

Wydawcą jest Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego. Redakcja: Piotr Szucki. Projekt okładki: Andrzej Kozłowski. Koordynacja projektu: Karol Wołek. Partnerzy: Miasto Lublin, Gmina Stalowa Wola, Gmina Annopol, Fundacja Niepodległości, Fundacja im. Bolesława Chrobrego, Kwartalnik Myśl.pl. Do wydania książki przyczynili się: Mieczysław L. Boña, Anna Chybowska, Andrzej Kozłowski, Karol Wołek.

 

Do kupienia tutaj: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

 

Słowo od Autora


Narodowe Siły Zbrojne w znacznym stopniu zaważyły na moim życiu. W pewnych okresach, szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, determinowały je prawie każdego dnia. Oczywiście, jako jeden z kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy, miałem znikomy wpływ na działanie Narodowych Sił Zbrojnych jako całości. Co najwyżej, starałem się wypełniać obowiązki wynikające z dobrowolnej służby w tej polskiej armii.

"Na dwa fronty. Brygada Świętokrzyska NSZ. Przeciwko Niemcom, Sowietom i komunistom".

Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja Jerzego Jaxa-Maderskiego opisująca dzieje Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Autor zawarł w niej zebrane relacje i wspomnienia żołnierzy walczących w jej szeregach.

 

"Oddziałem komunistycznym, który dawał się we znaki mieszkańcom Borowa, był oddział kpr./por. GL Stefana Skrzypka ps. "Słowik". Gdy ostrzeżenia "Zęba" nie pomogły, [...] "Ząb" w obawie o bezpieczeństwo własne i swoich ludzi, zdecydował zlikwidować "Słowika" i jego grupę. 9 sierpnia 1943 r. "Ząb", po zatrzymaniu kilku ludzi "Słowika", szerzących propagandę komunistyczną w jego oddziale, podszedł pod miejsce postoju oddziału "Słowika", otoczył go, rozbroił i wykonał zbiorowy wyrok śmierci. [...]

O rozpoczęciu akcji zbrojnej zadecydowały wiadomości otrzymane z obozu koncentracyjnego kobiet w Holýšovie. Stwierdzono, że zanosi się na likwidację części uwięzionych kobiet. W południe 5 maja dwa bataliony wyruszyły na obóz w Holýšovie."

(fragment książki)

Źródło: poczytaj.pl


Ukazała się monografia kobiety-żołnierza NSZ o kobiecie żołnierzu NSZ: "Ja też będę żołnierzem - opowieść o Alinie Blaszyńskiej" autorstwa Zenobii Kitówny.

Publikacja ukazała się dzięki staraniom członków Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ: Wojciech Rowiński, Karol Wołek i dr Rafał Drabik. Wstęp do wspomnień napisał Leszek Żebrowski. Publikacja została uzupełniona biogramami najważniejszych Bohaterów oraz archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami; zawiera 76 stron. Większość nakładu zostanie przekazana nieodpłatnie do bibliotek publicznych i szkolnych w Lublinie i województwie lubelskim.

 

Wstęp

Niezmiernie mało jest takich wspomnień o kobietach-żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. W „Polsce Ludowej” było to wyklęte podziemie, a żołnierze także tej formacji, walczącej o niepodległość Polski, stali się na kilkadziesiąt lat Żołnierzami Wyklętymi. Tu mamy do czynienia ze wzruszającą, ale też wstrząsającą opowieścią o młodej, zaledwie 23-letniej dziewczynie Alinie Blaszyńskiej, pełnej pasji życiowych i planów na przyszłość, która złożyła najwyższą ofiarę w służbie Ojczyźnie.

Już od 6 sierpnia na stronie Wydawnictwa 2 Kolory można złożyć zamówienie na kalendarz ścienny "Chwała Bohaterom" na rok szkolny 2013/2014.

Zamówienia realizowane będą od 16 sierpnia. W ramach przedsprzedaży do każdego kalendarza zakupionego na stronie internetowej www.2kolory.com - replika legitymacji wojskowej NZW gratis!!! Kalendarz jest poświęcony pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i stawili czynny opór okupantowi sowieckiemu oraz komunistycznemu aparatowi bezpieczeństwa zainstalowanemu w Polsce na sowieckich bagnetach.

 

Patronat honorowy nad Kalendarzem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – 5 % z każdego egzemplarza Wydawnictwo 2 Kolory przekaże na cele statutowe organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy kombatantom.

Ukazał się nr 27 kwartalnika społeczno-politycznego "Myśl.pl".

Numer 27 jest poświęcony prawie w całości Ruchowi Narodowemu. W numerze znajdują się relacje z Walnego Zebrania Delegatów Związku Żołnierzy NSZ i relacja z II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych.http://www.youtube.com/watch?v=9OKgtt9RkpsSPIS TREŚCI:

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Elżbiety Cherezińskiej pt. "Legion".

Powieść ilustruje dzieje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, którzy podjęli masz na Zachód, realizując program polityczno-militarny Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Autorka w wywiadzie na "wPolityce" stwierdziła: "Brygada i jej brawurowy marsz na Zachód to jest trzecia, ostatnia część „Legionu”. Pierwszą i drugą część tworzą dzieje żołnierzy, którzy trafili do Brygady. Ich losy od początku wojny. Dzięki temu czytelnik może poznać bardzo bogatą scenę polityczną Polskiego Państwa Podziemnego, która nie była jednorodna". Powieść została wydana przez wydawnictwo ZYSK i S-KA.

 

Leszek Żebrowski o książce:

„Lament nad Babilonem” to powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, Komendanta Głównego NZW.

Płk. Tadeusz Danilewicz był przez długie lata wykreślany z kart naszej historii. Wybitny żołnierz i dowódca, szef sztabu NSZ-AK i Komendant Główny NZW. Książka zawiera dokumentalne uzupełnienie – niepublikowane dotychczas fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego obszerny życiorys napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

 

Od czasu pierwszego wydania powieści wyrosło nowe pokolenie czytelników, których z pewnością zafascynują losy płk. Danilewicza. Wiele wątków wydaje się nabierać dziś nowych znaczeń, czytelnik odkrywa coraz to nowe punkty odniesienia. Powieść otrzymała liczne nagrody, w tym I wyróżnienie Nagrody im. Józefa Mackiewicza, czy nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.