Wydawnictwa

Ukazał się album pt. "Narodowe Siły Zbrojne w powstaniu warszawskim" zredagowany przez Sebastiana Bojemskiego.

Album zawiera 100 stron ze zdjęciami oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych z okresu powstania warszawskiego. Twórca albumu, Sebastian Bojemski, jest historykiem i autorem najobszerniejszego opracowania udziału Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu warszawskim pt.: "Narodowe Siły Zbrojne w powstaniu warszawskim".

 

Album "Narodowe Siły Zbrojne w powstaniu warszawskim" ukazał się staraniem Fundacji Niezależny Zespół Badawczy.

 

 

 

Ukazały się dokumenty źródłowe do historii Narodowych Sił Zbrojnych z lat 1942-1944.

Pozycja zawiera najważniejsze znane historykom dokumenty Dowództwa NSZ, przechowywane w archiwach państwowych i prywatnych, uzupełnione o dokumenty odnalezione w ostatnich latach.

 

Opracowanie naukowe: prof. Marek J. Chodakiewicz, dr Wojciech J. Muszyński, Leszek Żebrowski.

Wydawca: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie

Do kupienia tutaj: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

 

Od wydawcy:

Powodem, dla którego oddajemy do rąk Czytelników niniejszy zbiór dokumentów, było niespodziewane odnalezienie w 2008 roku dokumentów Dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych w remontowanej przedwojennej szafie rektora SGGW w Warszawie i potrzeba ich popularyzacji. Dokumenty z tego zbioru wzbogaciły naszą wiedzę o działalności Narodowych Sił Zbrojnych – drugiej co do liczebności i najbardziej zakonspirowanej formacji podziemnego Wojska Polskiego. Powstała potrzeba uporządkowania i wydania dokumentów Dowództwa NSZ, których publikacja byłaby użyteczna dla historyków i studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych poznawaniem historii wprost ze źródeł.

Pod koniec lipca ukaże się unikatowy album „Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach” autorstwa Leszka Żebrowskiego.

Brygada Świętokrzyska był to związek taktyczny Narodowych Sił Zbrojnych, utworzony 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Toczyła walki z niemieckimi siłami okupacyjnymi oraz z grupami komunistycznymi, które były agenturą NKWD na ziemiach polskich i które uważała za współokupantów.

 

W styczniu 1945 r., gdy ruszył front wschodni, Brygada rozpoczęła marsz na zachód, wykorzystując chaos na zapleczu frontu oraz lokalne porozumienia z Niemcami, które jej dowódca, płk Antoni Szacki „Bohun”-„Dąbrowski” określił jako „stan niewojowania z Niemcami”. Odrzuciła niemieckie propozycje włączenia się do walk z bolszewikami na froncie wschodnim, oznajmiając, że będzie podlegać wyłącznie rozkazom Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i czeka na nawiązanie z nim kontaktu. Udało się to dopiero w maju 1945 r., ale próby przemieszczenia Brygady z amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec i połączenia jej z 2. Korpusem gen. W. Andersa storpedowali Brytyjczycy.

W najnowszym tygodniku "W Sieci" o trudnościach z dokończeniem ekshumacji na "Łączce".

- Jest coraz mniej prawdopodobne, że trzeci etap ekshumacji na „Łączce” odbędzie się tej wiosny. Jesienią nie będzie raczej uroczystego pogrzebu ofiar, który rodzinom obiecał prezydent Komorowski – pisze Marcin Wikło, ujawniając kulisy walki o godne upamiętnienie żołnierzy wyklętych wymordowanych przez komunistów.

 

Tygodnik „wSieci” ujawnia zaskakującą opieszałość władz, graniczącą z celowym opóźnianiem decyzji związanych z godnym pochówkiem odnalezionych podczas ekshumacji w Kwaterze „Ł” szczątków żołnierzy wyklętych. Nadal nie ma też projektu pomnika, a prace ekshumacyjne utknęły w budowanej od miesięcy biurokratycznej machinie.

Książka Szymona Nowaka pt. "Oddziały Wyklętych" o oddziałach powstania antykomunistycznego 1944-1963.

To pierwsze, popularnonaukowe opracowanie historii 22 oddziałów polskiego antykomunistycznego podziemia lat 1944-1963.

 

Szymon Nowak żywym i przystępnym językiem pisze o konieczności prowadzenia walki, o życiu w podziemnej partyzantce, trudnych wyborach, dramatach dowódców i żołnierzy oraz o stoczonych bitwach i potyczkach. Opisuje historię oddziałów akowskich i poakowskich AK-AKO-ROAK-DSZ-WiN, narodowych NOW-NSZ-NZW oraz niezależnych, takich jak KWP czy Oddział „Błyskawica”.


Spis treści:

Numer 29 kwartalnika "Myśl.pl" o demografii Polski. W numerze o akcjach podziemia narodowego.

W najnowszym numerze Myśli.pl jest artykuł Dariusza Wieleby pt. "Akcje zbrojne podziemia narodowego wobec okupantów niemieckiego i sowieckiego w latach 1939–1947 (na wybranych przykładach)".

 

O ile trudno sobie wyobrazić masowe powroty naszych rodaków mieszkających za granicą, to już perspektywa zachęcenia do tego jakiejś ich części, zwłaszcza mieszkającej w krajach o niższej stopie życiowej niż w Polsce, nie jest wykluczona. Co więcej, ponad dwudziestomilionowa polska diaspora jest niemal niewykorzystana, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i politycznym. Tej właśnie tematyce poświęcony jest nowy numer "Myśl.pl".

 

Spis treści:

Wywiad-rzeka o naszej najnowszej historii. "Pod czerwoną okupacją" - Adam Macedoński w rozmowie z Anną Zechenter.

Autor opowiada o historii począwszy od sowieckiej okupacji Lwowa i Kresów, poprzez okupację niemiecką, ponowne wejście sowietów, komunistyczną niewolę, walkę o wolność i prawdę, aż po smoleńską katastrofę z 2010 r.

 

Prof. dr hab. Ryszard Terlecki o książce: „Nie ma takiej nagrody, którą Rzeczpospolita spłaciłaby swój dług wobec Adama Macedońskiego. Nie ma takich słów, które nie byłyby zbyt banalne, aby opisać jego życie”.

 

Pasjonująca opowieść o życiu niezwykłego człowieka, całe życie walczącego o prawdę, wolność i niepodległość Polski, założyciela Instytutu Katyńskiego, artysty plastyka, pieśniarza, poety.

"Powrót do Wronek. Więzienie narzędziem politycznych represji w latach 1945-56” pod red. Klemensa Stróżyńskiego.

Książka zawiera materiały historyczne dotyczące więzienia wronieckiego w najbardziej ponurym okresie represji komunistycznych; 192 stron, format B5. Przedstawia sylwetki i wspomnienia więźniów politycznych - Żołnierzy Wyklętych.

 

Większość materiałów źródłowych pochodzi od byłych więźniów politycznych. W książce można znaleźć informacje o żołnierzach NSZ (lub ich wspomnienia), zarówno znanych jak ppłk. Piotr Abakanowicz czy Włodzimierz Kołaczkiewicz ps. “Zawisza”, mniej znanych jak Franciszek Bajcer ps. “Sanowski” albo Antoni Makarski, czy zupełnie nieznanych jak Jan Piątkowski lub rozstrzelany we Wronkach Stanisław Kundzicz.

Ukazała się książka pt."Historia Człowieka Myślącego" dr. Rafała Sierchuły o Lechu Karolu Neymanie ps. "Butrym".

Dr Rafał Sierchuła - wiceprezes Okręgu Wielkopolska ZŻNSZ - napisał biografię Lecha Karola Neymana, zastępcy komendanta ostatniej Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych, członka Komitetu Politycznego Organizacji Polskiej, komendanta Okręgu Pomorskiego i Krakowskiego NSZ, zamordowanego wraz z Komendantem płk Stanisławem Kasznicą w więzieniu mokotowskim w dniu 12 maja 1948 roku.

 

 

 

Ukazała się książka pt. "Literackie portrety żołnierzy wyklętych" autorstwa Mariusza Soleckiego.

„Zapora”, „Łupaszko”, „Uskok”, „Żelazny”, „Ogień”… Bohaterowie podziemia niepodległościowego z organizacji poakowskich i narodowych bohaterami literackimi. 40 przebadanych utworów z lat 1948–2010, pięć rozdziałów, eseistyczna narracja, indeks osób niefikcyjnych. Aneks: żołnierze wyklęci w filmie, w teatrze telewizji i w komiksie. Ekshumacja partyzantów niezłomnych z kulturowego dołu śmierci.

 

Spis treści rozdz. IV „Agonia” (1981–1989):
Polowanie na bieszczadzkich żołnierzy II konspiracji
„Do reakcji zawsze ognia”
„Zostaliśmy na lodzie…”
Roakowcy
„Jaszczurka” z NSZ-u, „Ryś” z AK
„Zasrane «prawdziwe wojsko polskie»” „Roga”
„Zginęli w walce o Polskę Narodową”
Ostatni Mohikanie antykomunistycznego podziemia

 

Wydawnictwo LTW 2013, s. 416, oprawa miękka. Do nabycia w księgarniach internetowych: ksiegarnia.pwn.pl, bonito.pl, poczytaj.pl