20 lipca odbędzie się Msza św. za śp. Edwarda Wróbla ps. "Eustachy" - żołnierza NSZ zamordowanego w 1944 r. przez komunistyczną bojówkę PPR.

Dnia 20 lipca 2014 w Kolonii Stróża koło Kraśnika na Lubelszczyźnie odbędzie się Msza św. za śp. Edwarda Wróbla ps. "Eustachy", żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, Komendanta Rejony Kraśnik NSZ. Żołnierz NSZ został zamordowany 25 lipca 1944 r. przez bandę PPR-owców.

 

Msza św. rozpocznie się o godz. 11:30. Po Mszy św. odbędzie się przejście z pocztami sztandarowymi na cmentarz, gdzie zostaną złożone wieńce oraz zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia w 70. rocznicę śmierci śp. Edwarda Wróbla ps. "Eustachy". Organizatorem uroczystości jest rodzina zamordowanego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych.

Zmarł kpt. Stanisław Kowalczyk - żołnierz NSZ, prezes Okręgu im. Brygady Świętokrzyskiej Związku Żołnierzy NSZ.

Kpt. Stanisław Kowalczyk zmarł 7.07.2014 r. Był wieloletnim prezesem Okręgu im. Brygady Świętokrzyskiej ZŻNSZ we Włoszczowie. Okręg jest organizatorem corocznych uroczystości bitwy pod Olesznem, w której oddziały Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej powstrzymały oddziały niemieckie przez dokonaniem ludobójstwa na polskiej ludności cywilnej.

 

Pogrzeb kpt. Stanisława Kowalczyka odbędzie się w dniu 9.07.2014 r. w Olesznie.

Zmarł Andrzej Weker – syn Ludwika Wekera ps. "Drogomir", "W02" z wywiadu NSZ.

Andrzej Weker zmarł 22.06.2014 w Warszawie. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, nauczyciel. Był synem Ludwika Wekera ps. „Drogomir”, „W02” - ur. 25.08.1907, mgr prawa, pilot, kapitan wywiadu NSZ, najprawdopodobniej ścięty toporem przez Niemców w 1944 r. Andrzej Weker kultywował pamięć ojca, którego nie znał, ponieważ ojciec będąc w konspiracji nie kontaktował się z rodziną ze względów bezpieczeństwa.Bratem Ludwika Wekera był Władysław Weker - szef Biura Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych, najsprawniejszej w całym podziemnym Wojsku Polskim jednostki produkującej dokumenty na potrzeby konspiracji NSZ i AK.

Leszek Żebrowski: Wszędzie groby naszych Bohaterów.

Pierwsze prace ekshumacyjne na terenie białostockiego więzienia doprowadziły do odkrycia 140 szkieletów, ofiar totalitarnych reżimów. Pamiętajmy, że w latach 1939-1941 „pracowały” tam służby sowieckie. Nie wszystkich ujętych Polaków wywożono na Wschód, nie wszystkich mordowano gdzieś dalej. Część z nich ginęła na miejscu i spoczęła potajemnie zagrzebana praktycznie na terenie zbrodni.

 

Następnie przyszli tam Niemcy. Do połowy 1944 r., czyli przez trzy lata, to oni byli bezwzględnymi panami życia i śmierci. Można jednak przypuszczać, że ciała swoich ofiar wywozili gdzieś poza miasto; znając ich zamiłowanie do „porządku” i „higieny”, raczej się nie spodziewajmy, że grzebali ich dosłownie pod sobą, w piwnicach i na dziedzińcach gmachów, gdzie urzędowali.

70 rocznica likwidacji  Franza Wittka  szefa konfidentów Gestapo15 czerwca godzinie 10:00 w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbyła się Msza święta upamiętniająca poległych żołnierzy AK i NSZ.

Polegli żołnierze AK i NSZ brali udział w akcji likwidacji gestapowskiego konfidenta Franciszka Witka vel Franza Wittka. Franz Wittek był odpowiedzialny za aresztowania i śmierć bardzo wielu Polaków, a polskie podziemie kilkunastokrotnie podejmowało próby jego likwidacji.

 

http://www.youtube.com/watch?v=n1xC8wQvIZk

 

Okręg Wielkopolski ZŻNSZ na uroczystej polowej Mszy św. w Poznaniu w rocznicę beatyfikacji "poznańskiej piątki".

W dniu 13.06.2014 w 15. rocznicę beatyfikacji, członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Wielkopolskiego na czele z płk. Janem Podhorskim oraz pocztem sztandarowym, uczestniczyli w uroczystej polowej Mszy św. i poświęceniu placu pod budowę kościoła parafii pw. „Błogosławionej Poznańskiej Piątki” przy ul. Orzechowej w Poznaniu. Mszę św. koncelebrował metropolita poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

Galeria zdjęć na stronie Archidiecezji Poznańskiej.

 

Poznańska Piątka to pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Za przynależność do Narodowej Organizacji Bojowej (NOB) zostali aresztowani przez Gestapo w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau i zamordowani w Dreźnie.

W Kielcach w dawnym więzieniu UB przy ulicy Zamkowej został odsłonięty Mur Pamięci.

Dnia 16 czerwca o godz. 18:00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na dawnym murze więzienia przy ulicy Zamkowej odsłonięty został Mur Pamięci. Na murze znalazło się 48 porcelanowych fotografii, udało się je pozyskać dzięki pomocy Kielczan i mieszkańców regionu. Pochodzą od rodzin lub znajomych zamordowanych.

 

Galeria zdjęć z uroczystości.


W więziennej wieży strażniczej umieszczano monitory na których prezentowane są biogramy więźniów. Utworzone w czasach carskich więzienie było wykorzystywane przez gestapo, NKWD i UB. Zamknięte je dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. W uroczystości wzięli udział członkowie Okręgu Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze sztandarem.

 

http://www.youtube.com/watch?v=3gmnYa1Hd2k

Dnia 04.06.2014 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconej żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych w Sanoku.

68 lat temu w publicznej egzekucji przez powieszenie zginęli trzej żołnierze antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Antoniego Żubryda: Władysław Kudlik, Władysław Skwarc oraz Henryk Książek. Kudlik i Skwarc zostali zamordowani 24.05.1946 roku na sanockim stadionie, Książek zaś 04.06.1946 roku na sanockim Rynku. Egzekucje miały być pokazem bezwzględności i potęgi komunistów, ściągnięto na nie mieszkańców, a nawet uczniów z okolicznych szkół.

 

Tablica ku czci zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa została odsłonięta na ścianie jednej z kamienic znajdującej się przy sanockim Rynku. Gościem honorowym uroczystości był syn kpt. Antoniego Żubryda, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych „Zuch” – Janusz Niemiec.

 

Galeria zdjęć z uroczystości.

Dnia 14 czerwca 2014 w Lublinie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Pikieta zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską odbyła się na Placu Litewskim w Lublinie, gdzie zebrało się około 50 osób. Trzymali baner „NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH”, a także portrety narodowców-ofiar obozów koncentracyjnych.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, NSZZ „Solidarność” Region Środkowo-Wschodni, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz Fundacja Niepodległośc W pikiecie udział wzięły również organizacje popierające ideę wydarzenia: ONR Brygada Lubelska, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie,  Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS Lublin,  Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Stowarzyszenie KoLiber Oddział Lublin, a także Studenci dla Rzeczypospolitej Oddział Lublin. Patronat medialny: kwartalnik Myśl.pl, kwartalnik naukowy "Glaukopis", Narodowcy.net, wMeritum.pl.

25 maja 2014 r. Okręg Szczecin zaprezentował się na XIII Spotkaniu Organizacji Pozarządowych "Pod platanami" w Szczecinie.

Impreza ta z roku na rok coraz popularniejsza; jest miejscem, gdzie mogą zaprezentować się działające w Szczecinie organizacje pozarządowe. Jest to również okazja, by ofertę oraz działalność organizacji poznali mieszkańcy Szczecina i okolic, a Jasne Błonia, gdzie odbywa się wspomniana impreza, są do tego doskonałym miejscem.

 

Po raz pierwszy w Spotkaniu Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI wziął udział Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Przy stoisku, w którego obsługę włączyli się członkowie ZŻNSZ Okręg Szczecin, ustawionych zostało kilka sztalug, na których w antyramach zaprezentowano niektóre zdjęcia z działalności Okręgu. Zarówno na miejscu w Szczecinie, jak i z licznych imprez wyjazdowych w których uczestniczyli eneszetowcy ze szczecińskiego Okręgu.