Konferencja naukowa w 75. rocznicę powstania konspiracyjnej Grupy "Szańca" w Poznaniu.

W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą powstania konspiracyjnej Grupy „Szaniec", IPN Oddział w Poznaniu zaprasza na konferencje naukową, która odbędzie się w Poznaniu w dniu 24 października 2014 r.

 

Celem konferencji jest przedstawienie konspiracyjnych struktur stworzonych w okresie II wojny światowej i po wojnie przez środowisko Grupy „Szaniec" m.in. Organizacje Wojskową Związek Jaszczurczy, Komisariat Cywilny/Służbę Cywilna Narodu, środowisko „Załogi", „Zydla", organizacje emigracyjne itp. Osobnym wątkiem, który pragniemy poruszyć na konferencji są kwestie biograficzne działaczy związanych z Grupa „Szaniec" i ich powiązań organizacyjnych.

 

Konferencję zainauguruje panel dyskusyjny w dniu 23 października 2014:

W dniu 28.09.2014 na uroczystości w Pałacu Prezydenckim rodziny ośmiu ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne swoich krewnych.

Szczątki odnalezionych żołnierzy ekshumowano w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Zidentyfikowani to: Julian Czerwiakowski, Bolesław Częśćik, Stefan Głowacki, Bolesław Kontrym, Dionizy Sosnowski, Zygmunt Szymanowski, Ludwik Świder i Aleksander Tomaszewski. Dwaj spośród nich byli związani z obozem narodowym:

 

Julian Czerwiakowski (1911-1953) ps. „Jurek, „Jerzy Tarnowski", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Nie" i „Wolność i Niezawisłość"

 

Urodził się 12 lutego 1911 r. w Żurominie, pow. Sierpc, syn Ksawerego i Władysławy z d. Szelążek. W 1932 r. został powołany do służby wojskowej, którą pełnił w Batalionie Mostowym w Kazuniu k. Modlina. Od 1942 r. był związany z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Podlegał Zygmuntowi Ojrzyńskiemu pseud. „Ostaszewski" – szefowi wywiadu Okręgu Warszawa NSZ. Jako kierownik wywiadu NSZ na obwód Warszawa-Śródmieście zorganizował komórkę obserwacyjno-wywiadowczą. W drugiej połowie 1943 r. (sierpień lub wrzesień) za pośrednictwem Ojrzyńskiego rozpoczął działalność w organizacji „Start" – Ekspozyturze Urzędu Śledczego m.st. Warszawy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, gdzie objął funkcję kierownika Placówki Śródmieście.

Z żalem zawiadamiamy, iż w dniu 27 września 2014 r. na Wieczną Wartę odszedł Leon Ślusarz ps. „Lis”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

Leon Ślusarz urodził się 11 maja 1922 r. 5 kwietnia 1943 r. zaprzysiężony do NSZ, walczył w oddziale kpt. Wacława Piotrowskiego ps. „Cichy”. Brał udział w wielu akcjach oddziału m.in. pod Batorzem i Rzeczycą. Od lipca 1944 r. ukrywał się przed sowieckim okupantem. W 1945 r. został aresztowany i skazany na 2 lata więzienia. Wyrok odsiedział w więzieniu UB w Nowym Sączu, skąd po 8 miesiącach został zwolniony. Od 1990 r. należał do Związku Żołnierzy NSZ – do Koła w Dąbrowicy, którego od zeszłego roku był prezesem.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą żałobną o godz. 11:00 w dniu 30 września 2014  w kościele parafialnym w Potoku Stanach.

 

Śpij Kolego w ciemnym Grobie,
Niech się Polska przyśni Tobie...


W dniach 6-9 października 2014 w Lublinie odbędzie się II Tydzień Żołnierzy Niepokornych - Żołnierzy Tułaczy 2014.

Organizator: Fundacja Niepodległości

PROGRAM:

6 października (poniedziałek)
Niepokorne tułaczki

09.30   Powitanie i przedstawienie programu - dr Piotr Gawryszczak FN
Otwarcie -  Krzysztof Babisz – Kurator Lubelski
Gość Honorowy Józef Bandzo ps. „Jastrząb” żołnierz mjr. Zygmunta Szyndzielarza, ps. Łupaszko”
10.00   Syberyjskie drogi - wspomnienia - Krystyna Mateuszuk  (Związek Sybiraków – Klub Pawłowłodarczyka)
10.45   Współczesne Tułaczki. Ewa Kubasiewicz – Legenda Solidarności 1980. Spotkanie wraz z reżyserem Piotrem Zarębskim
11.30   Projekcja filmu „Więźniarki”, reż. Piotr Zarębski
17.00-19.00  „Tułacze dzieci" -  Widowisko muzyczno - poetyckie Romana Kołakowskiego z udziałem Jerzego Zelnika (Aula im. S. Kardynała Wyszyńskiego -  KUL) słowo wstępne – ks. dr Andrzej Chibowski, Fundacja Kresy Historii / Warszawa

W 72. rocznicę powstania NSZ (20 września) odbędzie się spotkanie z historykiem L. Żebrowskim i Marsz NSZ ulicami Warszawy.

Spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim pt. "Narodowe Siły Zbrojne - elita polskiego podziemia" odbędzie się 20 września 2014 r. (sobota) w "Cafe Niespodzianka" przy ul. Marszałkowskiej 7 w Warszawie. Historyk Leszek Żebrowski jest jednym z najwybitniejszych znawców historii Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Następnie odbędzie się Marsz Narodowych Sił Zbrojnych, który przejdzie ulicami Warszawy. Zbiórka uczestników marszu jest wyznaczona na godz. 15 pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Marsz zakończy się pod pomnikiem-grobem Nieznanego Żołnierza.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ssfbeZx9f5Q

W dniu 13 września 2014 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie odbyło się spotkanie z płk. Janem Podhorskim.

Płk. Jan Podhorski jest Wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.

 

Spotkanie z Panem Pułkownikiem rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia przez przedstawiciela Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów, a następnie Andrzej Churski – Prezes Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – odmówił modlitwę NSZ.

1 września 2014 bieżącego roku w Dąbrowie Górniczej miała miejsce uroczystość nadania rondu u zbiegu ulic Sobieskiego i Kościuszki imienia Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości brali udział członkowie i sympatyków ONR Zagłębie Dąbrowskie Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska - Zagłębie Dąbrowskie i kibiców Zagłębie Sosnowiec, grupy Ultras Zagłębie & Młoda Wiara, którzy razem stanowili ponad połowę zgromadzonych. Całe wydarzenie poprowadził dyrektor Muzeum Miejskie Sztygarka Pan Arkadiusz Rybak.


Wiele osób tego dnia zabrało głos, jednakże do ciekawszych należało przemówienie Pana Komendanta Głównego ZS Strzelec OSW Marcina Waszczuka, który swoje słowa kierował głównie do młodych, dziękując im za patriotyczną postawę i zaangażowanie oraz przypominał zgromadzonym, że to właśnie oni tj. narodowcy i kibice chwycą za broń, gdy przyjdzie godzina wojny.

31 lipca 2014 r. członkowie chełmskiego Koła ZŻNSZ rozpoczęli prace renowacyjne przy pomniku Narodowych Sił Zbrojnych.

Pomnik poświęcony jest mieszkańcom wsi oraz żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Mieczysława Pazderskiego ps. „Szary", którzy oddali swe życie w walkach z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD, KBW i UB w dniach 10-11 czerwca 1945 r. w miejscowości Huta pod Wojsławicami.

 

Kilkuosobowa grupa działaczy chełmskiego Koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Młodych Patriotów Chełm wybrała się do wsi Huta. Po kilku godzinach poświęconych na prace renowacyjne wyczyszczono i dokładnie umyto cały pomnik z mchu i porostów. Usunięto również zaśniedziałe naleciałości na elementach mosiężnych krzyża oraz na mocowaniach płyty, na której wymienione są nazwiska osób oraz żołnierzy, którzy w tym miejscu stracili swoje życie z rąk Sowietów. Poza tymi czynnościami również trawa wokół pomnika została wykoszona.

W dniu 19 sierpnia 2014 r. swoje setne urodziny obchodziła Pani Antonina Węzka - żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, członek Związku Żołnierzy NSZ.

Antonina Węzka urodziła się 19 sierpnia 1914 r. w Borowie k. Annopola (obecnie powiat kraśnicki), podczas II wojny światowej była łączniczką w Narodowych Sił Zbrojnych, służyła na placówce rodzinnym Borowie, który uchodził za stolicę Narodowych Sił Zbrojnych na Lubelszczyźnie.

 

Podczas masakry ludności wiejskiej, jaką niemiecki okupant przeprowadził w Borowie i okolicznych miejscowościach 2 lutego 1944 r. zabijając ok. 1200 osób za pomoc żołnierzom NSZ, Pani Antoninie wraz z trójką małych dzieci udało się uciec do lasu i tam ukryć, dzięki czemu przeżyli niemieckie ludobójstwo.

 

Reportaż Internetowej Telewizji Lublin na temat jubilatki Antoniny Węzka.

W miniony piątek Stowarzyszenie Biegów Górskich Stefana Kalinowskiego zorganizowało górski Bieg na Halę Miziową w Beskidach.

Na zdjęciu obok dekoracja medalistów w kategorii mężczyzn. Wygrał Nataniel Swat, który stanął na najwyższym stopniu podium w bluzie ku czci Narodowych Sił Zbrojnych. Kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo mało kto interesował się historią najnowszą, ale czasy się zmieniają. W tym przypadku na lepsze. Za Swatem uplasowali się Dariusz Marek i Dariusz Wilk. Tak samo wyglądała klasyfikacja w kategorii M20.

 

Bieg cieszył się dużą frekwencją, choć niespodzianką był udział naprawdę sporej grupy zawodników z zagranicy. Na Halę Miziową pobiegła solidna reprezentacja Rosji, a także Francuz i Włoch. Choć w klasyfikacjach generalnych triumfowali Polacy, to zawodnicy z Moskwy parokrotnie stanęli na podium w poszczególnych kategoriach.

 

Źródło: jasnet.pl