Uroczystości 73. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych w Chicago

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Czwartek, 10 września, godz. 7.00 wieczorem

- Msza św. w intencji Ojczyzny - Kościół Św. Ferdynanda, 5900 W. Barry Ave., Chicago, IL 60634
- po Mszy św. spotkanie z gościem honorowym - Markiem Oziewiczem, stryjecznym wnukiem płk. Ignacego Oziewicza - pierwszego dowódcy NSZ
- projekcja wykładu Leszka Żebrowskiego pt. "Historia Narodowych Sił Zbrojnych"

 

Niedziela, 13 września, godz. 12.30 po południu

- Msza św. w intencji Narodowych Sił Zbrojnych - Bazylika Św. Jacka, 3636 W.Wolfram Ave., Chicago, IL 60618
- po Mszy św. uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej płk. Ignacemu Oziewiczowi
- spotkanie z gościem honorowym - Janem Białostockim, wnukiem płk. Ignacego Oziewicza
- projekcja filmu pt. "Pamięć - Narodowe Siły Zbrojne" w reż. Iwony Bartólewskiej

Uroczystość w hołdzie powstańcom została zorganizowana przez Narodowe Siły Zbrojne - Nowe Pokolenie 1 sierpnia pod Pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarza Maryhill w Niles w USA.

Wszystko rozpoczęło się od dźwięku powstańczej syreny o godzinie 17.00 nawiązując do godziny „W”. Gdy syrena umilkła odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzący uroczystość Karol Buczakowski przywitał wszystkich zebranych, a w szczególności kombatantów i powstańców oraz wszystkie organizacje polonijne i poczty sztandarowe.

 

Kolejnym etapem była Msza św. w intencji powstańców, którą sprawował ks. Marcin Zasada z parafii Św. Tomasza z Villanowa. Kapłan wprowadził zgromadzonych w nostalgiczny nastrój, swoją pełną patriotyzmu homilią. Po nabożeństwie Marcin Stępień odczytał Apel Poległych.

Kapelan Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ks. Ryszard Jurak odszedł na emeryturę.

W niedzielę 23 sierpnia w Kościele pw. św. Rodziny w Lublinie miało miejsce uroczyste przekazanie parafii przez odchodzącego na emeryturę ks. Ryszarda Juraka – Kapelana Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nowym proboszczowi został ks. dr. Tadeusz Pajurek.

 

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli żołnierze oraz młodsi członkowie ZŻNSZ wraz z pocztami Okręgu Lubelskiego oraz kół Kraśnik i Chełm. Wartę przy Kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych sprawowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej NSZ im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej.

 

Po Mszy św. Prezes Okręgu Lubelskiego Rafał Dobrowolski podziękował ks. Ryszardowi za dotychczasową posługę duszpasterską i wraz z najmłodszymi działaczkami Związku Patrycja Rowińską i Agnieszką Chojną na dowód uznania wręczył okolicznościowy ryngraf oraz bukiet kwiatów. Nowy proboszcz parafii ks. Tadeusz otrzymał od naszych członków życzenia owocnej pracy dla parafii św. Rodziny wraz z bukietem kwiatów.

 

Album ze zdjęciami z uroczystości na facebooku.

I Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” odbył się 22.06.2015 roku w Janowie Lubelskim.

W rajdzie wzięło  udział 170 uczestników, głównie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lublina, Świdnika i Janowa Lubelskiego.

 

http://www.youtube.com/watch?v=M2iyWFyvhAM

 

Organizator: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Wsparcie finansowe: Fundacja Banku Zachodniego WBK

Partnerzy: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie

W dniu 4 czerwca 2015 roku zmarł por. Mieczysław Chmielewski, żołnierz NSZ.

Pogrzeb odbył się 8 czerwca 2015 w Łomży. Por. Mieczysław Chmielewski był wieloletnim Prezesem Okręgu Łomża Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w dniu 13 października 2007 r.

 

Mieczysław Chmielewski - podczas okupacji niemieckiej oraz po wojnie pod okupacja sowiecką brał udział w walce o niepodległość Rzeczypospolitej walcząc w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych. Do NSZ należały również jego dwie siostry bliźniaczki. Przysięgę organizacyjną złożył w kwietniu 1944 r. Pełnił funkcję łącznika. Odbywał szkolenia wojskowe oraz roznosił prasę podziemną. W konspiracji pozostał do ujawnienia się w 1947 r.

 


W dniu 22.06.2015 roku odbędzie się Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim.

Organizator: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Wsparcie finansowe: Fundacja Banku Zachodniego WBK
Partnerzy: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie

 

Kontakt do organizatora: Karol Wołek, tel.: 691-018-871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Data i miejsce Rajdu: 22.06.2015 r. (poniedziałek) w Janowie Lubelskim

 

Plan Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w dniu 22.06.2015 r.:

W dniu 22 czerwca 2015 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się koncert raperów Tadka i Bosskiego pt. "Niewygodna Prawda".

Organizatorem koncertu są: Ostrowieccy Patrioci i Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Patronat nad inicjatywą sprawuje Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego organizuje zbiórkę publiczną "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych", w której Ostrowieccy Patrioci biorą czynny udział. Aby wesprzeć zbiórkę, wystarczy przyjść 22 czerwca na koncert i wrzucić minimum 5 zł do puszki kwestarskiej.

 

Wydarzenie na facebook'u.

Odszedł od nas żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Kapitan Zygmunt Muzyk zmarł w wieku 88-u lat. W styczniu 1943 r. został przyjęty do Narodowych Sił Zbrojnych.

W partyzantce służył do sierpnia 1945 r. kiedy otrzymał polecenie wstąpienia do MO w Łomży. Przedzielony został do posterunku w Śniadowie. Pracował tam do września 1945 r., kiedy to otrzymał rozkaz powrotu do lasu. Ujawnił się w kwietniu 1947 r. W 1949 r. został aresztowany przez UB. Skazany został na 5 lat więzienia. Zwolniono go w lutym 1952 r. Do ostatnich dni pełnił funkcję Prezesa Koła w Kolnie w Okręgu Łomżyńskim Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Przybrał sobie pseudonim „Kanarek”. Gdy wstępował w szeregi NSZ, dowódcą jego oddziału był wówczas kapitan Antoni Kozłowski, pseudonim „Biały” (zastrzelony przez Niemców pod Czerwonym Borem w 1944 roku), a szefem pododdziału kapitan Hieronim Rogiński, pseudonim „Róg” (zastrzelił się sam, otoczony w Czerwonem przez ubeków w 1952 roku).

W dniu 19 maja 2015 zmarł Zdzisław Konarzewski, żołnierz NSZ, były członek władz naczelnych Związku Żołnierzy NSZ.

Zdzisław Konarzewski był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Służył, jak większość młodych ludzi z jego pokolenia z podwarszawskiego Konstancina-Jeziornej, w Samodzielnym Batalionie im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego z Konstancina-Jeziornej. Oddział brał udział m.in. w szturmie na Wilanów w czasie powstania warszawskiego. Po zaciekłych walkach z Niemcami w Lasach Chojnowskich żołnierze NSZ wycofali się. Do dzisiejszego dnia przetrwał oryginalny sztandar Batalionu.


Zdzisław Konarzewski był wieloletnim skarbnikiem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Bardzo skrupulatny i dokładny w swej pracy społecznej, stronił od zaszczytów i pochwał. Będzie nam brakowało jego bardzo racjonalnego i stoickiego podejścia nawet do trudnych spraw.

 

Msza św. za duszę świętej pamięci Kol. Zdzisława Konarzewskiego odbędzie się w środę 03 czerwca 2015 o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Jazgarzewie. Pogrzeb odbędzie się po Mszy św. na miejscowym cmentarzu. Cześć Jego pamięci !

Dnia 9 maja 2015 odbędą się uroczystości zwycięskiej bitwy oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziałem NKWD.

Oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez mjr Franciszka Przysiężniaka ps. "Ojciec Jan" odparła trzy ataku NKWD na wieś Kuryłówka zadając okupantowi duże straty.

 

Organizatorzy: Społeczny Komitet Obchodów 70. rocznicy Bitwy pod Kuryłówką, Stowarzyszenie Partyzanci „Ojca Jana”.

 

PROGRAM OBCHODÓW:

Kuryłówka, 9 maja 2015 r. godz. 11:00