W dniach 11-12 grudnia 2015 NSZ-Nowe Pokolenie przeprowadziło lekcję historii w Polskiej Szkole im. Św. Błażeja w Summit, IL, USA.

Uczniowie z klas 7-8 i licealiści mieli okazję wysłuchać wspomnień ppor. Henryka Atemborskiego - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych z Brygady Świętokrzyskiej. Zajęcia uzupełniali Dariusz Olszewski i Arkadiusz Cimoch z NSZ-Nowe Pokolenie Chicago.


W trakcie lekcji poruszono wiele wątków polskiej martyrologii. Młodzież dowiedziała się m.in. o Żołnierzach Wyklętych, heroicznych zmaganiach polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej i podczas powstania antykomunistycznego, o bohaterskiej, pełnej poświecenia postawie ludności polskiej ratującej Żydów z zagłady zorganizowanej przez Niemców oraz wielu innych chlubnych wydarzeniach z naszej historii.

W dniu 5-go maja 2015 r. zmarł w Vancouver w Kanadzie Maciej Szymański ps. "Kruczkowski".

Urodzony w Warszawie 24 lutego 1926 r. w Collegium Marianum na Bielanach. Maturę zdał w liceum J. Lelewela w Warszawie. Członek Organizacji Polskiej. Żołnierz Polski Podziemnej w służbie Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Uczestnik powstania warszawskiego 1944 r.


Studiował architekturę w Krakowie i Warszawie - żeni się z Hanną Kamler w 1949 r. W tym samym roku uciekają z Polski do Szwecji. W 1951 r. emigrują do Kanady. W Montrealu przez wiele lat praktykuje zawód architekta w firmie "Dawson and Szymański - Architects". W 1996 r. przechodzi na emeryturę i przenosi się do Vancouver, gdzie dla zachowania równowagi ducha zajmuje się pisaniem i komponowaniem foto-kolaży - publikuje w sieci internetowej.

 

Wspomnienia Macieja Szymańskiego.

W sobotę 28 listopada 2015 roku w czechowickim kościele pw. św. Katarzyny odbyła się Msza święta za śp. kpt. Henryka Flame ps. "Bartek" (1918-1947), z okazji rocznicy Jego śmierci, przypadającej 1 grudnia.

Środowisko rodzin partyzanckich reprezentowali m.in.:

  • Alicja Flame – córka dowódcy zgrupowania
  • Henryka i Aleksandra Przewoźnik - córki Tadeusza Przewoźnika ps. "Kuba" - szefa plutonu ochrony sztabu
  • Aurelia Włoch - córka dowódcy grupy bojowej Stanisława Włocha ps. "Lis"
  • Stanisław Matejko - siostrzeniec dowódców grup bojowych Rudolfa Niesytko ps. "Ignac" i Władysława Niesytko ps. "Felek"

 

Z kombatantów powitaliśmy kpt. Stanisława Turskiego ps. "Czarnocki" - byłego żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz ppor. Stefana Sieklińskiego – byłego żołnierza NSZ ze Zgrupowania "Bartka", z grupy bojowej Leopolda Sieklińskiego ps. "Poldek".

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie zapraszają na spotkania w Chicago z ppor. Henrykiem Atemborskim ps. "Pancerny", żołnierzem NSZ.

Spotkania organizowane są przez Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie i odbędą się pod hasłem "PRZYWRACAMY PAMIĘĆ". Ppor. Henryk Atemborski ps. "Pancerny" służył w Narodowych Siłach Zbrojnych w Brygadzie Świętokrzyskiej. Po wojnie represjonowany przez okupanta sowieckiego. Działacz opozycji niepodległościowej w PRL-u.

 

Pierwsze ze spotkań odbędzie się 6 grudnia po Mszy św. w Kościele Św. Tomasza z Villanova, która rozpocznie się o godzinie 1.30 PM. Tego dnia odbędzie się także uroczyste poświęcenie sztandaru Narodowych Sił Zbrojnych-Nowe Pokolenie oraz prezentacja wystawy "Żołnierze Wyklęci".

 

10 grudnia w Kościele Św. Ferdynanda odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny o godzinie 7.00 PM, po niej kolejne ze spotkań.

„Pomóżmy Bohaterom” – zbiórka publiczna dla kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz ich rodzin.

Zbiórka rozpocznie się 16 listopada 2015 (poniedziałek). Zachęcamy do udziału w naszej akcji na rzecz kombatantów, którzy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji materialnej i zamieszkują tereny Lubelszczyzny i Podkarpacia.

 

Zbiórka będzie polegała na gromadzeniu produktów o długim terminie ważności oraz artykułów chemicznych. Lista produktów, które powinny znaleźć się w paczkach: kawa mielona lub ekspresowa, herbata, kakao, olej, makaron, cukier, mąka, ryż, kasza, owoce i warzywa w puszkach, ciastka, czekolada, chemia gospodarcza i NAJWAŻNIEJSZE: KARTKA ŚWIĄTECZNA Z ŻYCZENIAMI.

21 listopada 2015 roku odbędą się spotkania z Leszkiem Żebrowskim w Nowym Sączu oraz w Gorlicach.

Tematem prelekcji będzie "Wymiana elit w PRL po roku 1945". Spotkanie w Nowym Sączu odbędzie się o godzinie 14:00 w Hotelu Panorama przy ulicy Romanowskiego 4, natomiast o godzinie 18:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Gorlicach przy ul. Wróblewskiego 12.

 

Organizatorami spotkań są środowiska patriotyczne: Związek Żołnierzy NSZ Koło Pogórzańskie, Narodowe Gorlice, Narodowy Nowy Sącz, Ruch Narodowy oraz Kongres Nowej Prawicy. Patronat medialny nad spotkaniami objął portal myśl24.pl. Dzięki takim osobom jak Leszek Żebrowski można przywrócić właściwe znaczenie naszej historii. O historii współczesnej nasza młodzież nie zawsze usłyszy w szkole.

 

Zapraszamy wszystkich na spotkania z Leszkiem Żebrowskim - publicystą, historykiem, autorem wielu bezcennych wydawnictw upowszechniających prawdziwą historię, nieskażoną komunistyczną manipulacją.


Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie zorganizowali zbiórkę darów dla Polaków na polskich Kresach Wschodnich.

Zbiórka rozpoczęła się 10 stycznia w Kościele pw. Św. Ferdynanda podczas comiesięcznej Mszy św. za Ojczyznę. W ramach akcji zbierane były: polskie książki, nowa odzież, żywność z długoterminową datą ważności, środki czystości i wiele innych przydatnych rzeczy. Zbiórka kontynuowana była przez następne cztery tygodnie także w trzech innych parafiach: Św. Pascala, Św. Trójcy i Św. Konstancji.

 

Organizatorzy z NSZ zostali bardzo pozytywnie zaskoczeni hojnością i życzliwością chicagowskiej Polonii, której wsparcie uczyniło akcję ogromnym sukcesem. Wymienione powyżej parafie nie były jedynymi miejscami, gdzie Polacy z Chicago mogli wspomóc naszych Rodaków zamieszkujących Kresy. Także w kilku polskich sklepach w Chicago chętni mogli przynieść dary od siebie z domów lub podarować część swoich zakupów spożywczych w danym sklepie.

Z przykrością zawiadamiamy, że dziś w nocy odszedł na Wieczną Wartę nasz Kolega, Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Zbigniew Kuciewicz.

Pogrzeb Prezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych odbędzie się w piątek 16 października 2015 o godzinie 13:00 w kościele pw. św. Józafata, ul. Powązkowska 90 (Powązki Wojskowe) w Warszawie.


Zbigniew Leopold Kucewicz urodził się w Warszawie w 15.11.1926 roku. Już jako nastolatek związał się z konspiracją, w 1941 roku został zaprzysiężony do Związku Jaszczurczego. W 1942 roku organizuje konspiracyjny, piłkarski Klub Sportowy „7”, którym kieruje do 1944 roku. Od IX 1942 w Narodowych Siłach Zbrojnych. W październiku 1943 ukończył kurs Szkoły Podchorążych Piechoty NSZ i otrzymał przydział do plutonu pionierów.

NSZ-Nowe Pokolenie z Chicago we wrześniu 2015 na rekonstrukcji bitew z II wojny światowej w stanie Illinois zorganizowało akcję przeciw gloryfikacji zbrodniarzy z UPA.

W dniach 26 i 27 września odbywała się w miejscowości Rockford w Illinois rekonstrukcja bitew II wojny światowej. Przybyło na nią bardzo dużo grup rekonstrukcyjnych z wielu zakątków Ameryki. Można było obejrzeć uzbrojenie oraz wiernie odwzorowane umundurowanie wielu jednostek biorących udział w wojnie. Również i nasza organizacja, Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie Chicago stawiła się tam, jednak w zupełnie innym celu.

Dnia 10 września w Warszawie zmarł w wieku 89 lat podpułkownik doktor nauk medycznych Krzysztof Luciak.

Krzysztof Luciak od 1943 roku służył w Narodowych Siłach Zbrojnych w sekcji łączności na terenie placówki Ożarów. Absolwent podziemnej podchorążówki NSZ.

 

Po wojnie doktor nauk medycznych, lekarz i społecznik zaangażowany w sprawy miasta Maków. Pracował w makowskiej służbie zdrowia od 1 marca 1958 r. do końca 2002 r. Szczególnie zasłużył się w efektywnym leczeniu gruźlicy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, poprzez wprowadzenie nowatorskich metod leczenia nadzorowanego. Dr Krzysztof Luciak był też w 1959 r. organizatorem pierwszej w Makowie placówki PCK i przez wiele lat prezesem Zarządu Powiatowego PCK.

 

Pogrzeb śp. ppłk. dr Krzysztofa Luciaka odbędzie się w czwartek 17 września o godz. 14.00 (Msza św.) na cmentarzu Północnym w Warszawie.