Film "Pilecki" to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Już od 9 kwietnia film ten będzie dostępny na VOD.

Witold Pilecki to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku - niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Witold Pilecki walczył w powstaniu warszawskim w szeregach Kompanii "Warszawianka" Narodowych Sił Zbrojnych.

 

http://www.youtube.com/watch?v=B4tfqwaUZD8

Uczniowie klas ósmych i licealnych Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki wysłuchali półtoragodzinnego wykładu o polskich Bohaterach II wojny światowej i powstania antykomunistycznego.

 

Zajęcia, w których uczestniczyło ok. 200 uczniów prowadzili Karol Buczakowski i Arkadiusz Cimoch. Młodzież miała okazję zapoznać się z wystawami: "Ostatni Obrońcy Kresów - Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku" oraz "Tropem Wilczym".


Ponadto podczas tych nieszablonowych zajęć uczniowie obejrzeli eksponaty nawiązujące do tematu lekcji: umundurowanie oddziałów partyzanckich, symbole i emblematy noszone na mundurach, oryginalne odznaczenia wojskowe, sztandar, ryngraf.

 

Każdy z uczniów otrzymał Dekalog Patrioty (w formie plakatu), naklejki z motywem patriotycznym oraz wydrukowaną Modlitwę NSZ, którą wspólnie odmówiono przed lekcją. Podziękowania należą się pani Dyrektor Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki - Urszuli Gawlik, za umożliwienie poprowadzenia lekcji.

Plan zgrupowania laureatów V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 3-4.04.2016 r.

Wyniki etapu ogólnopolskiego V edycji Konkursu są tutaj: konkurswykleci.pl

 

3.04.2016 r.

8:00 – zbiórka w Hotels Lublin, ul. Podzamcze 7, 20-126 Lublin.
8:30-12:00 – spotkanie z kombatantami i dziećmi Żołnierzy Wyklętych: por. Henryk Atemborski ps. „Pancerny” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ; Janusz Niemiec – syn Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, oficera i dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych; Magdalena Zarzycka-Redwan – urodzona w więzieniu komunistycznym na Zamku Lubelskim; Adam Broński – syn Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, zastępca dowódcy w oddziale „Zapory”. Miejsce: Gimnazjum nr 19 w Lublinie, ul. Szkolna 6.
12:30 – obiad.
13:30-16:30 – wycieczka z przewodnikami po pierwszym w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie (3 godz.). http://fkw.edu.pl/447
17:00-20:00 – udział w Retrospektywie Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” (3 godz.)
20:30 – kolacja.

27 lutego w Radziechowach oraz 1 marca w Żywcu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program uroczystości w Sołectwie Radziechowy - sobota 27 lutego:

 

  • godzina 18:00 - Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina, następnie złożenie kwiatów pod tablicą wmurowaną na kościele, upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej "nowe Wyzwolenie" - aresztowanej przez UB w 1950 roku.
  • przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Edwarda Chudziec ps. "Brzoza", żołnierza VII okręgu NSZ, z oddziału Antoniego Bieguna ps. "Sztubak".
  • utworzenie kolumny marszowej i przejście w ciszy (w towarzystwie głosów werbli) na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej. Złożenie zniczy i odśpiewanie hymnu narodowego.
  • Zakończenie uroczystości (obchody bez względu na pogodę).

Plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago.

6 marca 2016, kościół Św. Ferdynanda

Plan uroczystości:
Uroczysta Msza św. o godz. 10.15 z udziałem pocztów sztandarowych.
Po Mszy św. symboliczny bieg: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Apel Poległych.
Film „Inka – zachowałam się jak trzeba” reż. Arkadiusz Gołębiewski. Projekcja filmu w sali parafialnej.Wystawy „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich – Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” oraz „Tropem Wilczym”.

 

Po raz pierwszy w Chicago zostanie zorganizowany bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa będzie przebiegała wokół terenów parafii p.w. Św. Ferdynanda, a jej dystans wynosi 1963 m., symbolizując rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak „Lalek”. Zachęcamy do uczestnictwa osoby w każdym wieku. Przyjdź oddaj hołd.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie, 1 marca 2016.

PROGRAM OBCHODÓW

27 lutego 2016

godz. 11.00 Sprzątanie grobów żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Organizator Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wydarzenie na facebooku.

Zbiórka w dniu 27 lutego (sobota) na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Białej przed bramą o godzinie 11.00. Nawiedzimy także groby Żołnierzy Wyklętych na rzymsko-katolickiej nekropolii przy ul Lipowej a następnie na cmentarzu przy ul. Unickiej gdzie m.in. znajduje się mogiła pomordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954. Prosimy wziąć ze sobą szczotki, ścierki oraz środki chemiczne przydatne do czyszczenia grobów i pomników oraz znicze.

5 lutego 2016 roku odbył się wernisaż wystawy "Powinniśmy wracać po swoich" w Strumieniu.

Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Urzędu Miasta Strumień. Prowadziła go pani Ewa Kuboszek, kierownik Działu Promocji miasta. Obecne były władze samorządowe, dyrektorzy szkół i liczne grono nauczycielskie. Najważniejszą osobą obecną wśród uczestników był kombatant, ppor. Stefan Siekliński ps. "Stefek" – partyzant Narodowych Sił Zbrojnych z grupy Leopolda Sieklińskiego ps. "Poldek" ze Zgrupowania "Bartka", honorowy prezes Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Oddział w Bielsku-Białej.

 

Na początku głos zabrała prowadząca. Wprowadziła zebranych w temat spotkania oraz zapowiedziała pierwszego prelegenta, pana Zbigniewa Chmielniaka – członka zarządu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Podbeskidzie, w czasie powstania antykomunistycznego łącznika w oddziale kpt. Henryka Flame ps. "Bartek", krewnego żołnierzy NSZ. Opowiedział on wzruszającą historię swojego dzieciństwa, która poruszyła wszystkich obecnych.

Zmarł Franciszek Beczała ps. "Buk", łącznik w oddziale Henryka Flame ps. "Bartek".

W marcu 1946 Beczała został aresztowany przez UB. Wyrokiem Sądu Doraźnego w Cieszynie za przynależność do NSZ skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Czechowicach-Dziedzicach w dniu 19.01. 2016 r. o godz.13:00 w kościele p.w. Jezusa Chrystusa Odkupiciela, przy ul. Pocztowej.

Powstał Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Projekt autorstwa Karola Wołka, Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ i prezesa Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, pt. „Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, został wybrany do realizacji przez mieszkańców Lublina w Budżecie Obywatelskim Miasta Lublin w 2014 roku. Projekt został zrealizowany w 2015 roku przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie i finansowany z dotacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Lublin.

 

Link do przewodnika po szlaku w PDF: Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

 

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego odpowiada za stronę historyczną projektu: treść tablic informacyjnych i przewodnik po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. PTTK odpowiada za wyznaczenie w przestrzeni Miasta Lublin szlaku turystycznego i uzyskanie zgód administracyjnych na jego oznakowanie. Wielkie podziękowania należą się członkom PTTK Oddziału Miejskiego w Lublinie, na czele z Wiceprezes Zarządu Panią Katarzyną Komisarczuk, którzy pomimo nieprzewidzianych trudności administracyjnych doprowadzili to zadanie do końca.

Przekaż 1% swojego podatku na Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dzięki pomocy Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego w tym roku można przekazać 1% podatku dla Związku Żołnierzy NSZ.

 

Należy w zeznaniu podatkowym PIT lub CIT wpisać numer KRS Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego: 0000320750 oraz w rubryce "Cel szczególny 1%" koniecznie należy wpisać "NSZ". Jeśli w rubryce "Cel szczególny 1%" nie zostanie wpisany "NSZ", to środki nie zostaną przekazane do dyspozycji Związku Żołnierzy NSZ.

 

Prosimy o wsparcie prowadzonej przez Związek Żołnierzy NSZ działalności pożytku publicznego.