Fundacja Niepodległości organizuje w dniach 12-13 kwietnia retrospektywę Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Festiwal odbędzie się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a w Lublinie.


W ramach retrospektywy zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły nagrody w zeszłorocznej, czwartej już, edycji Festiwalu:
- zdobywca "Złotego Opornika" - film Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha "Okruchy rozbitego dzbana",- film wyróżniony Nagrodą im. Janusza Krupskiego - "Degrengolada w Teatrze Domowym" w reżyseri Marii Dłużewskiej,
- film Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym", który został wyróżniony na festiwalu.

 

Oprócz tego przewidziany jest pokaz filmu Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego pt.: "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim". Premierowe DVD z tym filmem jest dodatkiem do najnowszego numeru "Kwarty".

 

Przewidziana jest również projekcja znakomitego filmu Arkadiusza Gołębiewskiego "Kwatera Ł" - który jest poruszającą opowieścią o pracy przy ekshumacjach na tzw. "Łączce" na warszawskich Powązkach, gdzie skrycie chowano ofiary komunistycznych zbrodni zabijane w mokotowskim więzieniu. Premiera tego filmu miała miejsce w dniu 25 marca 2013 w Warszawie.

 

Warto wspomnieć o filmie "Pamięć. Narodowe Siły Zbrojne" Iwony Bartólewskiej i Jana Białostockiego, będącym efektem wieloletniej pracy twórców nad zachowaniem pamięci o czynie zbrojnym podziemia związanego z ruchem narodowym. Po każdym pokazie planowana jest możliwość rozmowy z twórcami filmu. Przewidziane są również panele dyskusyjne.

 

W programie artystycznym jest koncert Pawła Ruszkowskiego laureata nagrody im. Władysława Stasiaka na Festiwalu "Nadzieja" im Jacka Kaczmarskiego. W sobotę zapraszamy z kolei na monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem".

 

PROGRAM:

Piątek 12. 04. 2013
12:00 - uroczyste rozpoczęcie,13:00 - projekcja filmu „Degrengolada w Teatrze Domowym” po filmie spotkanie z reżyserką Mają Dłużewską,15:00 - projekcja filmu „Okruchy rozbitego dzbana” po filmie spotkanie z twórcami filmu Jędrzejem Lipskim i Piotrem Mielechem,17:30 - projekcja filmu „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” po filmie spotkanie z twórcami Pawłem Nowackim i Arkadiuszem Gołębiewskim,19:40 - koncert Pawła Ruszkowskiego laureata nagrody im. Władysława Stasiaka na Festiwalu „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego.

 

Sobota 13. 04. 2013

10:00 - powitanie,10:30 - projekcja filmu „Pamięć. Narodowe Siły Zbrojne” po filmie spotkanie z twórcami filmu,12:30 - projekcja filmu „Łączka” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego,13:30-15:00 - przerwa,15:30-16:30 - panel „Jak prawdę historyczną przedstawiać na ekranie”. Moderator – Paweł Nowack,
17:00 - projekcja filmu „Mit o Szarym”. Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Królikiewiczem,Panel – prezentacja planszowych gier historycznych Fabryki Gier Historycznych i Fundacji Niepodległości,
19:30 - monodram Przemysława Tejkowskiego „Ostatnie tango z Herbertem”.

 

Imprezy towarzyszące:

Wystawa okolicznościowa związana z „Rokiem Żołnierzy Wyklętych”.
Sprzedaż wydawnictw historycznych Fundacji Niepodległości, Ośrodka „Karta”, Fabryki Gier Historycznych.