4 grudnia 2017 r. odbył się wykład na temat Błogosławionej Piątki Salezjańskiej, organizowany przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Mazowiecki oraz Oratorium im. św. Jana Bosko w Warszawie.

 

Spotkanie obyło się w Oratorium im. św. Jana Bosko, a prelekcje wygłosił nasz kolega z Wielkopolski, ks. dr Jarosław Wąsowicz.

 

Ks. dr Jarosław Wasowicz przybliżył historię pięciu wychowanków innego Oratorium: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Jarogniew Wojciechowski i Edward Klinik to wychowankowie salezjańskiego oratorium w Poznaniu, którzy po wybuchu II wojny światowej zaangażowali się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej.

Zostali zdekonspirowani i aresztowani przez Gestapo. Byli więzieni m.in. w Forcie VII w Poznaniu, a także we Wronkach, Berlinie i Zwickau.

Oskarżono ich o zdradę stanu i skazano na karę śmierci. Wyrok przez zgilotynowanie wykonano 24 czerwca 1942 roku na dziedzińcu więzienia w Dreźnie. Spoczęli w zbiorowym grobie na pobliskim cmentarzu.

 

 

Nasz kolega z Okręgu, Michał Gruszczyński, uzupełnił wykład krótką prelekcją na temat metod wykonywania kary śmierci w III Rzeszy.

 

 

Na widowni znalazł się Gość Honorowy - por. Leszek Zabłocki, członek Związku Jaszczurczego, więzień Pawiaka i niemieckich obozów koncentracyjnych, członek zarządu naszego Okręgu.

 

 

Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, wykład został dofinansowany ze środkom ze zbiórki publicznej "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych".