Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Rzeszów zaprasza na podkarpackie uroczystości 75-lecia NSZ w Leżajsku, które odbędą się 29 października (niedziela) 2017 r.

Współorganizatorem obchodów jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Młodzież Wszechpolska - Okręg Podkarpacki oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej. Patronat medialny objęli: Media Narodowe, Narodowcy.net i Dzieje się na Podkarpaciu.

 

Uroczystości odbędą się w Klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku. Miejsce nie jest przypadkowe- to tu w czasie wojny mieścił się punkt kontaktowy Narodowej Organizacji Wojskowej, konspiracyjnej organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego, poglądowo i ideowo bardzo bliskiej NSZ-owi. Na Podkarpaciu wciąż żyją weterani walczący i w oddziałach NSZ, i NOW. 29 października wspólnie spotkają się, by oddać cześć żołnierzom walczącym w narodowej konspiracji.

Program uroczystości:


11:00 Msza św. w intencji Podziemia Narodowego walczącego na Rzeszowszczyźnie pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp. Seniora Archidiecezji Przemyskiej Józefa Michalika
12:15 Przerwa obiadowa
14:00 Wystąpienia gości (mury klasztoru):
-Karol Wołek , prezes ZŻ NSZ "Działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych"
-dr hab. Krzysztof Kaczmarski IPN, autor książki "Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie"
15:30 Spotkanie z weteranami, poczęstunek


20 września minęło 75 lat od powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli także po wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.