W dniu 21 października 2017 roku odbył się II Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Marsz rozpoczął się Mszą św. w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Po Mszy odbyła się rejestracja uczestników i wyruszono w drogę. Pierwszym punktem na szlaku był pomnik - mogiła pomordowanych Polaków oraz innych narodowości w Lesie Krępieckim.

W tym miejscu Niemcy mordowali m.in. polskich patriotów więzionych na Zamku Lubelskim. Zapalono znicze oraz złożono kwiaty w hołdzie pomordowanym. Po krótkim odpoczynku ruszono w dalszą trasę.

Po ok. 20 km Marsz dotarł do miejsca ostatniej walki naszego Bohatera. Miejscem tym było gospodarstwo państwa Beciów (pan Beć był niesłusznie oskarżony o wydanie „Lalusia”) w miejscowości Majdan Kozic Górnych. Do tej pory stoi tu budynek, przy którym zginął sierż. Józef Franczak ps. "Laluś".

W miejscu, gdzie zmarł w wyniku ran od SB-eckich pocisków, stoi skromny brzozowy krzyż. Odmówiono modlitwę za zmarłego i wysłuchano podziękowań za wytrwałość podczas marszu od pana Marka Franczaka, syna „Lalusia”. Pan Marek towarzyszył uczestnikom od początku do końca Marszu.

Ostatnim punktem trasy była miejscowość Piaski, gdzie znajduje się mogiła i pomnik ku czci sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”. W tym miejscu również złożono kwiaty oraz zapalono znicze w dowód pamięci o „ostatnim Żołnierzu II Rzeczpospolitej”.

Po wyczerpującym fizycznie rajdzie, którego trasa liczyła ok. 28 km, obył się poczęstunek w sali Państwowej Straży Pożarnej w Piaskach. W menu były tradycyjne flaki piaseckie i bigos.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowali Wojciech Rowiński i Kazimierz Czubla.