W dniu 8 października 2017 roku w Paszynie k/Nowego Sącza odbyły się uroczystości odsłonięcia po renowacji pomnika I i II konspiracji. Odnowiony pomnik znajduje się u podnóża Jodłowej Góry.

Organizatorem uroczystości były Okręg Małopolski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Koło Pogórzańskie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”.

Gośćmi honorowymi byli: Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kol. Karol Wołek, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Pogórzańskiego Koła ZŻNSZ ks. kpt. Kazimierz Głaz Redemptorysta, mjr. Stanisław Szuro reprezentujący kombatantów organizacji Wolność i Niezawisłość oraz proboszcz parafii Paszyn ks. Krzysztof Smoroński.

 

 

 

 

Przemówienia przy odrestaurowanym pomniku wygłosili kol. Karol Wołek i ks. Kazimierz Głaz. Następnie wszyscy spotkaliśmy się na Mszy Św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paszynie. Po nabożeństwie odbyło się krótkie spotkanie z kombatantem mjr. Stanisławem Szuro oraz zebranie założycielskie Społecznego Komitetu”Inicjatywa – most im. ks. Władysława Gurgacza”.

 

 

 

Całość odbyła się przy wsparciu gminy Chełmiec, którą reprezentował sołtys Paszyna pan Wojciech Skrzypiec, któremu składamy podziękowania za osobiste zaangażowanie się w przygotowanie naszych uroczystości. Załączamy również podziękowania dla koleżanek i kolegów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”, delegacjom szkół podstawowych z Paszynie i Mogilna, Ochotniczej Straży Pożarnej z Paszyna i koleżankom i kolegom z Młodzieży Wszechpolskiej z Nowego Sącza.

 

 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Okręg Małopolska

Koło Pogórzańskie