27 lutego w Radziechowach oraz 1 marca w Żywcu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program uroczystości w Sołectwie Radziechowy - sobota 27 lutego:

 

  • godzina 18:00 - Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina, następnie złożenie kwiatów pod tablicą wmurowaną na kościele, upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej "nowe Wyzwolenie" - aresztowanej przez UB w 1950 roku.
  • przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Edwarda Chudziec ps. "Brzoza", żołnierza VII okręgu NSZ, z oddziału Antoniego Bieguna ps. "Sztubak".
  • utworzenie kolumny marszowej i przejście w ciszy (w towarzystwie głosów werbli) na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej. Złożenie zniczy i odśpiewanie hymnu narodowego.
  • Zakończenie uroczystości (obchody bez względu na pogodę).
Program uroczystości w Żywcu 1 marca:
  • godzina 8:00 - msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele św. Floriana, następnie przemarsz pod budynek na ul. Dworcowej 2 ((siedziba byłego UB). Zwiedzanie podziemi, możliwość obejrzenia filmu z rekonstrukcji wydarzeń z lat powojennych.
  • Godzina 17:00 - uroczystości pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych obok MCK, a następnie przejście do budynku MCK i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Inicjatywa uchwalenia święta państwowego ku czci Żołnierzy Wyklętych wyszła od Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który wraz z innymi związkami kombatanckimi wystosował pisma do kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu z prośbą o zgłoszenie pod obrady Sejmu stosownej uchwały. Inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji; za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata".