Plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago.

6 marca 2016, kościół Św. Ferdynanda

Plan uroczystości:
Uroczysta Msza św. o godz. 10.15 z udziałem pocztów sztandarowych.
Po Mszy św. symboliczny bieg: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Apel Poległych.
Film „Inka – zachowałam się jak trzeba” reż. Arkadiusz Gołębiewski. Projekcja filmu w sali parafialnej.Wystawy „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich – Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” oraz „Tropem Wilczym”.

 

Po raz pierwszy w Chicago zostanie zorganizowany bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa będzie przebiegała wokół terenów parafii p.w. Św. Ferdynanda, a jej dystans wynosi 1963 m., symbolizując rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak „Lalek”. Zachęcamy do uczestnictwa osoby w każdym wieku. Przyjdź oddaj hołd.

 

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest naszym obowiązkiem! Gdy świat cieszył się z zakończenia II wojny światowej, Oni nadal pozostali w lasach walcząc z nowym okupantem. Ich opór był sprzeciwem wobec siłą narzuconemu zbrodniczemu systemowi komunistycznemu oraz oderwaniu Kresów Wschodnich od Polski przez Związek Sowiecki. Zbrojnie wystąpili w obronie własnych rodzin, ziemi, wartości i poszanowania godności ludzkiej, a cel nadrzędny był jasny – odzyskanie suwerennego państwa.

 

"Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom"

Organizator: Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie Chicago