Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej zbiórki publicznej "Pomóżmy Bohaterom".

Zbiórka publiczna dla kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodzin rozpoczyna się 22 listopada 2017 (środa) a zakończy się 20 GRUDNIA (środa).

Zachęcamy do udziału w zbiórce na rzecz kombatantów, którzy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji materialnej i zamieszkują tereny Lubelszczyzny, Podkarpacia i Mazowsza. Osoby, które wyróżnią się ilością przyniesionych darów, czyli zaangażowaniem w akcję, otrzymają NAGRODY w postaci nowych książek historycznych!

To już kolejna edycja wieloletniej akcji charytatywnej, która polega na gromadzeniu produktów o długim terminie ważności oraz artykułów chemicznych.

 
Lista produktów, które powinny znaleźć się w paczkach: kawa mielona lub ekspresowa, herbata, kakao, olej, makaron, cukier, mąka, ryż, kasza, owoce i warzywa w puszkach, ciastka, czekolada, chemia gospodarcza i NAJWAŻNIEJSZE: KARTKA ŚWIĄTECZNA Z ŻYCZENIAMI.

 

104 lata temu, 26 listopada 1913, urodził się Łukasz Ciepliński - związany z Rzeszowem prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Z tej okazji 25 listopada (sobota) zapraszamy do Królestwa Bez Kresu na wieczór pamięci.18.00 - prelekcja "Poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych w Polsce", Bogusław Kleszczyński (IPN)
19.30 - koncert połączony z opowieścią o Łukaszu Cieplińskim, Towarzystwo Michała Archanioła


Organizatorzy:
Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego
Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (Kino Świt) 1 grudnia 2017 r., o godz. 18.00, przy ul. Niepodległości 42. W pokazie wezmą udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Walusiak, twórca filmu.

 

Wydarzenie odbywa się w 70. rocznicę tragicznej śmierci Henryka Flamego ps. „Bartek“. 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony prze milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu.

 

„Więzy krwi” to najnowszy film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

 

W dniu 22 listopada 2017 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych weteranom NSZ.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wręczył dwójce naszych weteranów NSZ odznaczenia państwowe.

 

Odznaczeni zostali:


Pani ppor.Bożena Dubiel ps."Jaskółka"  została odznaczona Orderem Krzyża Niepodległości nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w lutym 2016 r. oraz pan ppor.Stefan Siekliński ps."Stefek" został odznaczony Medal "Pro patria"

Stowarzyszenie Młoda Prawica serdecznie zaprasza do udziału w grze miejskiej „Śladami Żołnierzy Wyklętych w Krakowie”.

Gra odbędzie się 3 grudnia 2017 roku, godz. 12.00, w Klubie pod Jaszczurami, Rynek Główny 8 w Krakowie.

Wydarzenie rozpocznie się spotkaniem z Żołnierzem Wyklętym NOW i AK ppor. Wacławem Szaconiem ps. "Czarny", Honorowym Prezesem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" w Krakowie.

Scenariusz gry miejskiej oparty jest na miejscach związanych z działalnością i losami antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia w Krakowie, jak dawne Biuro Studiów Brygad Wywiadowczych WiN, więzienie św. Michała, Wojskowy Sąd Rejonowy i inne. Obszar gry to ścisłe centrum Krakowa.

 

Przedstawiamy artykuł autorstwa Karola Wołka, Prezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, pt.” Przywracanie pamięci narodowej”, który ukazał się w najnowszym numerze Kwartalnika Myśl.pl – nr 38 (2/2017)

 

Przywracanie pamięci narodowej

 

Świadomość więzi z poprzednimi pokoleniami jest jednym z wyznaczników tożsamości narodowej. Bez pamięci o wspólnej historii trudno wyobrazić sobie istnienie narodu. Stąd tak ważna dla istnienia wspólnoty narodowej jest pamięć o przodkach, kultywowanie tradycji narodowej, kulturowej i państwowej.

 

Pamięć historyczna jest podstawowym elementem edukacji kolejnych pokoleń w każdym narodzie. Jest elementem spajającym i konstytuującym istnienie wspólnoty nawet w mniej zorganizowanych społecznościach jak choćby wspólnoty plemienne. Czyny przodków dostarczają wzorców postępowań, na podstawie których każda wspólnota ludzka wychowuje kolejne pokolenia. W ten sposób następuje przekazanie wartości, wiary, kultury, wiedzy i tradycji między kolejnymi generacjami.

 

Postanowieniem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Medalem Pamiątkowym z okazji 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych wyróżniona została pani Maria Walkowiak, działaczka Narodowej Organizacji Wojskowej w Krakowie.

 

Za działalność w NOW została aresztowana przez UB w 1952 r., oskarżona o udział w nielegalnej organizacji NOW została skazana na 12 lat więzienia. W UB-eckich katowniach pani Maria spędziła łącznie 4 lata.

 

29 września 2017 r., w Leżajsku, odbyły się uroczystości 75-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości zostały zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w klasztorze O.O. Bernardynów w Leżajsku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie tam podczas drugiej wojny światowej, mieściła się jedna z głównych siedzib polskiego państwa podziemnego na Podkarpaciu. Mszę odprawił Abp.  senior diecezji przemyskiej Józef Michalik.

Mija 31 rocznica śmierci majora NSZ Mariana Kozłowskiego, ps. „Lech Przemysław” „Dąbrowa” „Opoka”, Komendanta Okręgu NZW „Bałtyk”.

 

Msza św. w jego intencji odbędzie się o godz. 18:00 w dn. 8 listopada, w kościele pw. Św. Jakuba, ul. Mehoffera 4, Warszawa – Tarchomin.

 

 

Marian Kozłowski urodził się 21.11.1915 roku w Siemieniu k. Łomży. W czasach gimnazjalnych – Drużynowy 13 Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki w Łomży, później Komendant Hufca ZHP. 24.02.1934 roku ukończył Kurs Obrony Przeciwlotniczo - Gazowej. Od 01.09.1935 roku, w ramach obowiązkowej służby wojskowej, przeszedł roczny Dywizyjny Kurs Podchorążych w Zambrowie. 01.01.1937 roku Minister Spraw Wojskowych gen. bryg. T. Kasprzycki mianował go ppor. rezerwy ze starszeństwem. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej ukończył Wyższą Szkołę Instytutu Naukowo – Badawczego Europy Wschodniej w Wilnie, kształcącej kadry dla Dyplomacji i Wywiadu.

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej zbiórki publicznej "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Jak co roku w okolicach święta 1 listopada 2017 r. na terenie całej Polski będzie można spotkać naszych Wolontariuszy.

Zbiórka odbywa się pod patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich skupiających w swoich szerach Żołnierzy Wyklętych: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dzięki zebranym środkom wspólnie upamiętniamy Bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego na terenie całej Polski poprzez m.in.: organizowanie wykładów otwartych, uroczystości rocznicowych i patriotycznych, organizację ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, wydawanie publikacji, organizowanie wsparcia dla weteranów, organizacje rajdów, turniejów i innych przedsięwzięć upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz budowę pomników i tablic ku czci Żołnierzy Wyklętych.